Zemřel autor fantasy literatury Terry Pratchett, bylo mu 66 let

Slavný britský autor fantasy literatury Terry Pratchett zemřel. Bylo mu 66 let, poslední roky bojoval s Alzheimerovou chorobou. O úmrtí informovala BBC s odvoláním Pratchettova vydavatele Larryho Finlayho. Podle něj „svět ztratil jednu z nejbystřejších myslí“. Lítost nad Pratchettovým skonem vyjádřil už taky premiér David Cameron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V 66 letech zemřel slavný anglický autor fantasy literatury Terry Pratchett (archivní foto z února 2011) | Zdroj: ČTK

K nejslavnějším dílům Terryho Pratchetta patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha (v originále Discworld), která zahrnuje čtyřicítku knih, řadu povídek a dalších publikací.

V 90. letech byl Pratchett nejprodávanějším britským autorem. V celém světě prodal na 85 milionů knih ve 37 jazycích, včetně češtiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Terrym Pratchettovi mluvila režisérka Hana Burešová, která jeho příběhy připravovala pro pražské Divadlo v Dlouhé

V roce 1998 obdržel Řád britského impéria v hodnosti Officer za službu literatuře. O rok později získal čestný doktorát na univerzitě ve Warwicku.

„Nemyslím si, že to, co píšu, je literatura. Doufám, že píšu zábavné knížky, které se vyplatí koupit. Jestli je lidé budou číst ještě za 50 let, pak to bude hezký bonus, ale není to něco, co mě znepokojuje,“ uvedl Pratchett v roce 1997 v rozhovoru pro BBC.

Vtip v češtině povolen

Do češtiny překládá díla Terryho Pratchetta už dlouhá léta Jan Kantůrek. „Na jeho příbězích mě zaujalo to, jak jsou úžasně vtipné, svěží, humorně laděné a jak dodávají člověku spoustu energie,“ říká překladatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na spisovatele Terryho Pratchetta zavzpomínal jeho dvorní překladatel do češtiny Jan Kantůrek

Pratchett rád pracoval s jazykovými hříčkami, což nebývá pro překladatele snadný úkol. „Využíval všech možných triků v angličtině, jako že stejně zní různě psané slovo, že mu dávají krátká slova možnost určité rytmiky,“ vysvětluje Kantůrek a pokračuje:

„Když jsme o tom mluvili, řekl mi: Podívej se, pokud narazíš někde na nějakou situaci, kdy budeš moct udělat vtip v češtině, kde se to třeba v angličtině nedá, a ten vtip nenaruší charakter postavy nebo nezmění děj, tak ho tam dej. Protože to je to, jak já používám jazyk a ty ho tak používej taky.“

A když se fanoušci divili, že se překlad od originálu odlišuje, měl Jan Kantůrek jasnou odpověď. „Protože se to nedalo do češtiny převést přesně, udělal jsem to takhle. Já to mám od pana Pratchetta dovolené. A měl jsem,“ usmívá se překladatel.

Terry Pratchett na archivním snímku z října 2010 | Foto: ČTK/AP

Boj s Alzheimerem

Ke konci roku 2007 Pratchett oznámil, že trpí Alzheimerovou chorobou. Pro televizi BBC pak točil pořad o svém boji s tímto neurodegenerativním postižením mozku, které vede k postupné demenci. V roce 2009 uvedl, že hodlá podstoupit eutanázii předtím, než nemoc doroste do kritického stádia.

Přehrát

00:00 / 00:00

28. 4. 1948: Narodil se Terry Pratchett. Život a dílo, známého spisovatele, připomněla redaktorka Barbora Pirochová s překladatelem Pratchettových knih do češtiny Janem Kantůrkem.

„Lidi se mě ptali, proč jsem zveřejnil, že mám Alzheimerovu chorobu. A proč ne, neudělal jsem nic špatného,“ říkal spisovatel.

„Pamatuju si jako dítě, že jsme říkali, že lidé mají dlouhou nemoc, na kterou umírali. Ale teprve když něco správně pojmenujete, získáváte nad tím moc. A tak jsme tomu začali říkat rakovina – a to byl první krok, jak tuto nemoc zkrotit. Otevřeně o ní mluvíme, a přežíváme a máme proti ní arzenál zbraní,“ vysvětloval.

Před čtyřmi lety navštívil Pratchett Prahu, aby zhlédl derniéru představení Maškaráda, kterou Divadlo v Dlouhé nastudovalo podle jedné z jeho knih.

Svou poslední knížku dokončil známý spisovatel v létě loňského roku. To už byl v pokročilém stadiu Alzheimerovy choroby, se kterou bojoval statečně a veřejně. Zemřel doma, obklopený svými nejbližšími.

Jiří Hošek, ČRo, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme