Zemřel jediný maďarský nositel Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertész

Ve věku 86 let zemřel v Budapešti spisovatel Imre Kertész. Jediný maďarský laureát Nobelovy ceny za literaturu trpěl Parkinsonovou chorobou. Švédská akademie ho ocenila za román Člověk bez osudu, kde se Kertész podíval na holocaust dětskýma očima. Podle románu také vznikl v roce 2005 film.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel jediný maďarský nositel Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertész

Zemřel jediný maďarský nositel Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertész | Zdroj: ČTK

Spisovatel Imre Kertész se necítil být součástí maďarské literatury. Hlásil se spíš ke středoevropské židovské tvorbě.

Narodil se 1929 v Budapešti v židovské rodině. Když mu bylo 14 let, deportovali ho do koncentračního tábora Osvětim a potom do Buchenwaldu. Kertész tvrdil, že pobyt v Osvětimi pro něj byl přínosný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O díle Imreho Kertésze mluvila překladatelka jeho knih do češtiny Adéla Gálová

„V koncentračním táboře jsem zažil nejsilnější pocit štěstí. Neumíte si představit jaké to je ležet v táborové nemocnici nebo zažít desetiminutovou pauzu během nepopsatelné práce. Být velmi blízko smrti je také druh štěstí. A pouhé přežití představuje největší myslitelnou svobodu," říkal maďarský spisovatel.

Po válce nastoupil v redakci deníku Világosság jako novinář. Odtud ho v roce 1950 vyhodili poté, co deník převzali komunisté. Živil se psaním zábavných divadelních her a muzikálů, později i překládáním z němčiny. Dlouhou dobu žil v Berlíně, před několika lety se vrátil domů do Maďarska.

Své zážitky z koncentračních táborů popsal ve svém románu Člověk bez osudu, který psal 13 let. V Maďarsku vyšlo dílo v roce 1975.

Nobelovu cenu za tento román získal až v roce 2002. Stal se tak čtvrtým maďarským laureátem Nobelovy ceny a prvním za literaturu. Podle oficiálního zdůvodnění zvolili členové Akademie Kertésze za jeho spisovatelství, které zobrazuje "křehkou zkušenost jednotlivce proti barbarské svévoli historie".

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme