Zemřel Martin Jirous, legenda českého undergroundu

V Praze zemřel básník a legenda českého undergroundu Ivan Martin Jirous, zvaný Magor. Bylo mu 67 let. Podle informací jeho nejbližších přátel zemřel doma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Jirous | Zdroj: ČTK

Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Vystudoval historii umění, nechtěl se však dát na vědeckou dráhu. Napsal mnoho textů o umělcích, zejména 60. let. Jeho Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975 byla programovým prohlášením českého undergroundu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ivana Martina Jirouse vzpomínal na Radiožurnálu publicista a překladatel Josef Rauvolf

„Když na Ivana Martina Jirouse vzpomínám, tak se mi vybaví jako člověk, jako osobnost, která poznamenala můj život, ať jsem chtěl, nebo nechtěl. Možná to bude znít pateticky, ale když seděl v kriminále, seděl tam proto, abych já mohl poslouchat muziku, kterou jsem poslouchal. Abychom mohli o těchto věcech mluvit, jinak by tady byli ještě komunisti. On je jedním z těch, kteří na tom měli největší podíl. I když kdybych mu to řekl, odmítl by to s tím, že bojoval hlavně za osobní svobodu. Ale vedlejším produktem bylo, že bojoval i za svobodu naší,“ říká publicista a překladatel Josef Rauvolf.

Od roku 1967 byl Jirous uměleckým vedoucím skupiny The Plastic People of the Universe, o které později napsal poutavou knihu. V 70. a 80. letech byl Jirous z politických důvodů opakovaně vězněn, ve vězení strávil přes osm let.

„O létech ve vězení říkal, že jsou dva druhy lidí, ti kteří umějí sedět a ti, kteří to neumí. A on podle svého názoru uměl sedět. Smířil se s tím, že sedí. Podle něj člověk nesmí být plný nenávisti, protože by to člověka mohlo zahubit a musí to zkusit důstojně přežít, aniž by někoho práskal nebo mlátil ostatní. V tom mu pomáhala vzpomínka na bližní, na své dvě malé holčičky, kterým psal z vězení pohádky,“ uvádí Rauvolf.

Přehrát

00:00 / 00:00

Archivní rozhovor s Ivanem Martinem Jirousem, který s ním natočila redaktorka Českého rozhlasu Vladimíra Bezdíčková 10. října 2006 - při předávání literární ceny Jaroslava Seiferta

Jirous je podepsán pod řadou básnických sbírek - podstatná část z nich vyšla ve sborníku Magorova summa. Jednou z jeho posledních literárních stop byla půvabná kniha Magor dětem, kde publikoval básně a pohádky, které napsal pro své dvě dcery během jednoho svého uvěznění ve Valdicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobě Ivana Martina Jirouse mluvil na Radiožurnálu také Jiří Peňás, vedoucí kulturní rubriky Lidových novin

Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Eva Rajlichová, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme