Zemřel publicista a překladatel Vladimír Bystrov

Po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých 75 let zemřel publicista, překladatel a filmový kritik Vladimír Bystrov. Byl synem ruského emigranta, který se po bolševické revoluci usadil v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Bystrov | Foto: Robert Tamchyna

Bystrov studoval pražskou FAMU a do roku 1971 publikoval články o kinematografii. Po dvacetileté odmlce psal politické komentáře a historické reportáže do Reflexu a Lidových novin. V nich se především věnoval životu příslušníků ruské protibolševické emigrace, kteří v Československu našli nový domov a po roce 1945 byli odvlečení do sovětských lágrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bystrov.mp3

„Je to historie, o které se tu málo mluvilo. A Vladimír Bystrov se snažil o připomenutí," říká novinářka a členka rady Ústavu pro studium totalitních režimů Petruška Šustrová. Bystrov se stal předsedou Výboru ‚Oni byli první‘, který se snažil jejich tragické osudy zdokumentovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rč 1.6. Bystrov-lagry.mp3

Vladimír Bystrov překládal ruskou klasickou i moderní literaturu a od 90. let byl také nakladatelem. V roce 2007 ho prezident Václav Klaus vyznamenal Řádem T. G. Masaryka a předloni se Bystrov stal prvním laureátem Ceny Rudolfa Medka udělované Nadačním fondem angažovaných nestraníků.

Byl také autorem několika knih. Napsal například ‚Svobodnou nesvobodu‘, ‚ Z Prahy do gulagu‘ nebo tisícistránkovou encyklopedii s názvem ‚Průvodce říší zla‘, která vyšla v roce 2007.

Martina Mašková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme