Zemřel Ray Bradbury, jeden z nejslavnějších autorů sci-fi

Ve věku 91 let zemřel v Kalifornii jeden z nejslavnějších autorů sci-fi, americký spisovatel Ray Bradbury. Oznámily to agentury s odkazem na vydavetelský dům, u něhož Bradbury publikoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ray Bradbury na archivním snímku

Ray Bradbury na archivním snímku | Zdroj: ČTK

Bradbury je autorem více než 30 knih, několik set povídek a také básní, esejů, televizních scénářů a divadelních her. První sci-fi povídky publikoval již v roce 1938.

"Naučil jsem se číst, když mi byly tři roky, zamiloval jsem se do komiksů a nedělních kreslených seriálů," vzpomínal spisovatel před několika lety v dokumentu americké státní Nadace pro umění. Největší vliv na něj měl spisovatel John Steinbeck, ale také William Shakespeare, Emily Dickinson nebo Edgar Allan Poe.

Jeho nejznámějšími počiny jsou novela 451 stupňů Fahrenheita o chystané atomové válce a nespoustané cenzuře, román Tudy přijde něco zlého a sbírka povídek Marťanská kronika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spisovatel Ondřej Neff hodnotil přínos Raye Bradburyho pro světovou literaturu

"Bradbury je velikán, který převýšil svůj žánr a svým významem se zařadil mezi naprosté špičky světové literatury. Hlásí se k němu autoři sci-fi, ale on je spíš autorem typu Orwella, Zamjatina či Kafky. Ti všichni pracovali s fantaskními motivy, ale svým poselstvím patří do hlavního proudu literatury," říká autor vědecko-fantastické literatury a vydavatel internetových novin Ondřej Neff.

Ačkoli ve své tvorbě Bradbury vytvářel svět plný technických vymožeností, v reálném životě se techniky naopak bál. Neuměl řídit auto, bál se cestování letadlem, považoval se za nepraktického člověka. Nikdy nepřišel na chuť počítači ani internetu, až do konce života používal pouze telefon a psací stroj.

Sám navíc tvrdil, že není autorem sci-fi literatury. Ta totiž podle něj vychází z reálna a popisuje věci, které by se skutečně mohly stát. Za jediné své sci-fi dílo považoval 451 stupňů Fahrenheita.

Neff: Bradburyho díla jsou varováním

Za obecný spojovací motiv Bradburyho děl považuje Ondřej Neff varování, ačkoli se mohou lišit interpretace, před čím autor varoval.

"451 stupňů Fahrenheita je aktuální i dnes, protože varuje před manipulací s literaturou a jejím vnímáním, s myšlenkou. Novela vznikla v polovině minulého století, kdy ještě nebylo o politické korektnosti ani potuchy, vnímám ji ale jako varovný prst před tímto myšlenkovým proudem, který se snaží moralizovat a zasahovat do přirozeného vývoje umění v nejobecnějším slova smyslu," domnívá se Neff.

Ray Bradbury má svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Před lety projevil přání, aby byl jeho popel jednou rozprášen na Marsu.

Vít Pohanka, Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme