Zemřel slavný americký spisovatel J. D. Salinger

Ve věku 91 let zemřel americký spisovatel Jerome David Salinger. Podle prohlášení jeho syna zemřel přirozenou smrtí ve svém domově v New Hampshire.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerome David Salinger | Zdroj: ČTK

Salinger se proslavil v roce 1951 románem Kdo chytá v žitě, který je označován za jeden z nejlepších anglicky psaných románů 20. století.

O dva roky později vydal Devět povídek, které byly rovněž bestsellerem, ale jeho další díla už takové popularity nedosáhla. Poslední novelu vydal v roce 1965 a od té doby žil v ústraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dílo J. D. Salingera v pořadu Stalo se dnes připomněla amerikanistka Hana Ulmanová

Podle amerikanistky Hany Ulmanové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy si román Kdo chytá v žitě získal obrovskou oblibu čtenářů především volbou vypravěče a hlavního hrdiny.

"Holden Caufield je totiž hypersenzitivní adolescent, vyrůstající v Americe 50. let, který velice ostře vnímá jakýkoliv projev pokrytectví, zejména společnosti dospělých. A v podstatě se dá říci, že se proti tomu brání až tím, že se stane duševně či mentálně narušeným," připomněla v pořadu Stalo se dnes.

Český překlad románu vyšel v roce 1960, devět let po jeho vydání v USA. To podle Ulmanové bylo možné proto, že komunistická cenzura tento román v zásadě nepochopila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anglista a recenzent anglické literatury Ladislav Nagy hovořil o J. D. Salingerovi.

"Ona ho vydávala za kritiku Ameriky, což samozřejmě v jistém slova smyslu lze takto interpretovat. Ale myslím si, že čtenáři to tehdy pochopili spíš jako pokrytectví jakékoliv společnosti, která se stává uniformní. A vnímali to spíš jako kritiku společnosti komunistické, ve které sami žili," uvedla Hana Ulmanová.

Marika Táborská, Gita Zbavitelová, Jan Richter, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme