Zemřel spisovatel a překladatel Antonín Přidal, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Antonín Přidal, významná osobnost nejen brněnské kultury. Rodák z Prostějova za komunismu překládal pod krycími jmény. Do češtiny převedl například humoristickou knihu Pan Kaplan má stále třídu rád. Proslul také jako rozvážný a kultivovaný moderátor. Popularitu mezi televizními diváky měly svého času jeho pořady Z očí do očí nebo Klub Netopýr. Do loňského roku vyučoval na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal | Foto: Janáčkova akademie múzických umění

„Antonín Přidal byl jednoznačně velkou osobností fakulty, ke které studenti vzhlíželi s úctou kvůli obrovské šíři a hloubce jeho znalostí i tvůrčích zkušeností. Byl renesanční osobností, jakých dnes už bohužel máme velice málo,“ říká jeho kolega Josef Kovalčuk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spisovatel a překladatel Antonín Přidal před časem vzpomínal, jak se po 20 letech nucené přestávky vracel do brněnského rozhlasu

Přidalovi vyšla v roce 2015 po dlouhé odmlce básnická sbírka pod jménem Zpovědi a odposlechy. „Své nové básně jsem dlouho nepublikoval, jen občas v časopisech a v rozhlase. Ale vnášely řád nebo alespoň trasu do mé citové paměti. Byly jako stopy, které jdou se mnou, stopy po někom, kdo se pořád lehce mění," řekl tehdy Přidal.

Významná je také jeho činnost překladatelská. Do listopadu 1989 se jí věnoval hlavně „na zapřenou“, s vypůjčenými krycími jmény.

Přeložil díla zejména anglických a španělských autorů, z nichž nejznámější jsou García Lorca, Patrick White, John Updike, Joseph Heller, Robert Lowell či Galway Kinnell. Kromě Knihy nesmyslů Eduarda Leara je asi nejznámějším Přidalovým překladem oblíbená humoristická kniha Lea Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád.

Antonín Přidal se narodil 13. října 1935 v Prostějově. Po studiu jazyků na filozofické fakultě v Brně pracoval v šedesátých letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. Byl autorem cyklů Malá škola poezie, Shakespeare pro začátečníky či spoluautorem pořadu Nashledanou v sobotu.

Antonín Přidal v brněnském rozhlasovém studiu | Foto: Michal Bureš

Od počátku devadesátých let začal spolupracovat s Českou televizí a působil také jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov.

Je autorem básnických sbírek a řady divadelních, rozhlasových a televizních her - Pěnkava s Loutnou, Komedie s Quijotem, Políček č. 111, Atentát v přízemí, Noční žokej, Elektrický nůž a jiné. V roce 2011 mu vyšel výbor textů z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem.

Literát byl za své rozmanité dílo několikrát oceněn. V roce 1998 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, v roce 2007 mu byla udělena Státní cena za překladatelské dílo. Přidal byl v roce 2011 uveden do Síně slávy Českého rozhlasu a stal se rovněž čtyřnásobným držitelem ocenění Fites za televizní tvorbu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme