Zemřel spisovatel Gore Vidal, kritik poměrů americké společnosti

Americká literární scéna přišla o svou celebritu. Gore Vidal, který napsal 25 románů, přes dvě stovky esejů a několik her, zemřel včera večer v Los Angeles ve věku 86 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gore Vidal | Foto: Reuters

„Narodil jsem se 3. října 1925, v den pětadvacátých narozenin Thomase Wolfa, toho spisovatele, ne toho novináře. Prožil jsem tři čtvrtiny století a zažil zhruba třetinu amerických dějin,“ četl Vidal ze svých pamětí s názvem Point to Point Navigation v roce 2008.

„‘Váš dojem, pane Vidale?‘ zeptal se mě horlivý novinář. No, mohlo to být horší, začal jsem, jenže pak ta japonská mašinka začala blikat, novinář se po ní natáhl, aby ji spravil a off record se mě zeptal: ‚Poslyšte, jaká vlastně byla Marilyn Monroe ve skutečnosti?‘ Skoro jsem ji neznal, takže jsem mu ji mohl náležitě vylíčit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Překladatel Miroslav Jindra ve Světě o jedné

Překladatel Miroslav Jindra se se spisovatelem Vidalem osobně setkal. „Byl to člověk, který měl úžasné osobní charizma a přímo z něj sálala inteligence, ale taková ta nejcennější, nevtíravá. V osobním styku působil naprosto jinak než ve svém veřejném vystupování, které mělo velmi široký záběr,“ řekl Jindra.

Přeložil dvě Vidalovy knihy - Skandální život Aarona Burra a Ameriku. Charakterizovat Vidalův styl je ale podle Jindry velmi těžké. Jeho literární dílo se totiž dělí do dvou částí. Jednu tvoří série historických románů, které jsou psány velmi vynalézavě a mnohdy obracejí významné události amerických dějin naruby proti obvyklým zavedeným přístupům.

„Druhá skupina jsou díla často odrážející velmi satirickou a krutě se vysmívající formou některé problematické aspekty amerického života,“ doplňuje Jindra.

Helena Berková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme