Zemřela autorka Takové normální rodinky Fan Vavřincová, bylo jí 95 let

Ve věku 95 let zemřela spisovatelka a scénáristka Fan Vavřincová. Mezi její nejznámější díla patří scénář k seriálu Taková normální rodinka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fan Vavřincová na archivním snímku | Foto: ČTK

Fan Vavřincová, vlastním jménem Věra Němotová, začala psát už na škole.

„Já jsem psala už v osmi, devíti letech. První román jsem napsala, když mi bylo čtrnáct, a v sedmnácti mi ho otiskli. Byla to srdceryvná historie o hrabatech, ale strašně se to líbilo,“ vzpomínala v České televizi.

Je autorkou řady detektivních příběhů, povídek, románů pro dívky a televizních inscenací. V roce 1939 zfilmoval na základě její knihy režisér Martin Frič snímek Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým v hlavních rolích. Když začala Fan Vavřincová psát příběh trochu potrhlé rodiny Hanákovy, určitě netušila, že tvoří zřejmě nejlepší český sitcom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fan Vavřincovou připomněla ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu Tereza Bartůňková

Televize ho začala vysílat v roce 1971. V seriálu hrála Marie Rosůlková jako babička, která píše detektivky, Dana Medřická jako její dcera, která ráda zpívá. Jejího manžela ztvárnil Zdeněk Řehoř, který se rád věnoval svým želvám. Své role měly i Jana Štěpánková a Daniela Kolářová, která si přivedla svého snoubence Jaromíra Hanzlíka.

Seriál se natáčel v těžkých časech nastupující normalizace a na tvůrce byl vyvíjen nátlak, aby ho přizpůsobili politické linii. Jak pro Radiožurnál zavzpomínala Jana Štěpánková, spisovatelka to odmítla. „Když se po ní chtělo, aby děti chodily do pionýra a oni na schůze, to už nebyla její parketa, a ona měla možnost a sílu říci ne,“ popsala herečka.

Tereza Bartůňková, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme