Ženy nezanevřely na módu ani v období protektorátu. Navzdory úsporám

Jaké šaty se nosily za druhé světové války a jaký byl životní styl té doby, se snaží ukázat nová kniha Móda v ulicích protektorátu. Podobná publikace v České republice dosud nevyšla. Její autorkou je kurátorka Národního muzea Miroslava Burianová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z knihy Móda v ulicích protektorátu | Foto: archiv autorky Miroslavy Burianové

Impulzem k napsání knihy byl prý velký přírůstek protektorátních oděvů do sbírek muzea.

„Protektorátní móda je tak trošku popelkou, což je asi dáno tím, že přišla po té tolik obdivované eleganci první republiky,“ uvažuje autorka.

Řada tehdejších módních hitů je přitom oblíbená i dnes, například punčochy s linkou nebo boty na dřevěné platformě.

Módu období protektorátu limitoval především přídělový systém. Změněné situaci se museli přizpůsobit prestižní salóny i běžná krejčovství, obuvníci a výrobci látek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kurátorka Národního muzea Miroslava Burianová přiblížila svou knihu Móda v ulicích protektorátu

„Takže se řešily i zbytky. Například existovaly živnosti, které se specializovaly na vybírání zbytků od krejčích, a z těchto drobných kousíčků látek a kůží pak vyráběly například tašky na nákupy,“ vysvětluje Burianová.

Publikace je doplněna módními kresbami od Hedviky Vlkové, dlouholeté kreslířky z legendárního módního salonu Hanny Podolské, nebo snímky od slavných fotografů Karla Hájka a Jindřicha Vaňka.

„Co se týče oděvů, jsme hodně limitováni tím, že dobové fotografie jsou černobílé, takže nám na fotografiích připadá, že vše je takové šedé, černé. Ale podíváme-li se do kreseb, které se objevují v módních časopisech, tak jsou stejně barevné, jako byly v období první republiky,“ upozorňuje Burianová.

Z knihy Móda v ulicích protektorátu | Foto: archiv autorky Miroslavy Burianové

Michaela Vetešková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme