Změny Krkonoš zachytila nová kniha

Opravuje staré krkonošské cesty, provozuje galerii a dvě infocentra, dává dohromady rozpadlé horské kapličky i domy. Řeč je o Pavlu Klimešovi, který je vzděláním krajinný ekolog a žije v Temném dole u Horního Maršova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše | Foto: Radana Schaeferová

Život v Krkonoších - dnes i v minulosti - zná jako málokdo. A tak napsal o změnách krkonošské krajiny velkou knihu. „Tady na té fotografii...je úplně všechno. Je tam Sněžka, Luční bouda zanikla, chlapi kosí – tahle fotka, to si myslím, že jsou Krkonoše,“ říká Pavel Klimeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Husárová si povídá s Pavlem Klimešem o Krkonoších

Více než tří set stránkovou knihou, která prostřednictvím dobových a současných fotografií ukazuje, jak se krajina českých hor změnila. Pavel Klimeš se krkonošskou krajinou systematicky zabývá od začátku 80. let. Má doma sbírku 40 tisíc starých pohlednic a dobových fotek. Reprodukce těch nejzajímavějších si lidé mohou koupit v jeho infocentru.

Teď už Pavel Klimeš připravuje další knihu. Bude o původních obyvatelích Krkonoš a jejich žijících potomcích, kteří dnes bydlí většinou za hranicemi. Téměř každý týden se u něj zastaví někdo z německých starousedlíků, aby mu povídal o osudech své rodiny, někteří donesou i fotografie.

Spolu se svým bratrem Pavel Klimeš postavil i nejznámější krkonošskou stavbu. Před třemi lety vybudovali podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hofmana budovu nové Poštovny na Sněžce.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme