Znovu vychází kniha, která naučila Čechy přemýšlet o Husovi jako o reálném člověku

K šestistému výročí upálení Jana Husa znovu vychází kniha, která zásadně změnila vnímání této historické postavy. Jako o reálném člověku začal o Husovi před téměř padesáti lety uvažovat historik František Šmahel. Jeho už legendární kniha "Hranice pravdy" je nově rozšířená o unikátní Husovu kostnickou korespondenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Šmahel, Hranice pravdy (detail obálky) | Foto: Nakladatelství Argo

Titul původně vznikl v roce 1969 jen za několik týdnů, a to i na základě událostí té doby. Šmahel byl krátce po vydání své knihy vyhozen z Akademie věd.

„Jel jsem domů a říkal jsem si, co povím ženě. Viděl jsem náborový letáček na řidiče tramvaje, podle kterého bych si jako řidič vydělal tolik jako v Akademii. A ještě bych měl volné jízdné pro rodinné příslušníky a zahraniční rekreaci. Když jsem pak přijel domů, řekl jsem paní: ‚Tak ti přijel tramvaják,‘“ vzpomíná Šmahel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O znovu vydané knize Hranice pravdy mluvila s historikem Františkem Šmahelem Zuzana Vlčková

Předčasně ukončená kariéra Františka Šmahela souvisela i s doslovem knihy Hranice pravdy - Pravda nezvítězí sama. V doslovu jsou zmínění budhističtí mniši, kteří se upalovali, jako zřejmá narážka na události v Československu.

„Nechci, aby to vypadalo jako chlubení, ale na druhém vydání jsem nic nezměnil. Nakladatelství mne k tomu vybídlo. Neprotestoval jsem, protože je to jedna z mála mých knížek, která je snad čtivá. 70 let nevyšly jeho dopisy, tak jsem k tomu připojil soubor Husových kostnických listů,“ vysvětluje historik.

„Když jsem se jako mladý badatel začal Husem a Jeronýmem Pražským zabývat, byly to postavy, na nichž ulpěl staletý nános adorace, zposvátnění, nebo naopak prudkého odmítání. Ta postava byla v té době jednolitá. Jako by se byl narodil kacířem nebo národním buditelem. Postupně jsem se proto snažil zjistit, jak se Hus stal Husem,“ říká Šmahel a dodává:

„Byl obyčejným mladým mužem z chudých poměrů. Hledal kariéru v církvi, která mu ji mohla poskytnout. Teprve když se stal knězem a kazatelem na odpovědném místě, začal vnímat poslání z vyššího pohledu.“

Prof. František Šmahel v Centru medievistických studií FF UK | Foto: Adriana Krobová

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme