'Klikující autobus' Davida Černého návštěvníky olympiády baví i provokuje

Zatím nejvýraznější českou stopu v olympijském Londýně odhalil před Českým domem v Islingtonu výtvarník David Černý. Umístil tam typický londýnský dvoupatrový červený autobus na mechanických pažích, které sedmitunový kolos plynule zvedají nahoru a dolů do několikametrové výšky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klikující autobus Davida Černého | Foto: ČTK

Hekající monstrum nazval umělec „London Booster“. Podle Černého jsou kliky a posilování společným jmenovatelem pro všechny sportovce nehledě na odvětví.

„Je to ale vlastně taky fyzický trest používaný v armádě nebo ve věznicích,“ řekl kontroverzní umělec, který na sebe upoutal pozornost během českého unijního předsednictví dílem Entropa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Posilující autobus London Booster popsal na Rádiu Česko jeho autor David Černý

„Udělal jsem si takovou drobnou legrační sošku, je to můj ambivalentní pohled na sport a sportovní aktivity. Nejsem extrémně velký sportovec, tak jsem si z toho udělal trošičku legraci,“ vysvětlil výtvarník na Rádiu Česko.

London Booster posiluje v pravidelných intervalech, pozornost budil už před slavnostním otevřením. Například na webu BBC bylo video o autobusu druhým nejsledovanějším. Provokující je i zadní část autubusu, která připomíná mohutné lidské pozadí.

„Je umístěn docela hezky, zatím jsme tu uzavřeli několik sázek, kdo se první vybourá, jestli to bude žena, či muž. Protože provoz zastavuje poměrně spolehlivě,“ tvrdí výtvarník.

Na okna autobusu se promítá reprodukce slavného díla Františka Kupky Amorfa - Dvoubarevná fuga z roku 1912, které je leitmotivem letošní české účasti na olympijských hrách.

„Potom se trochu rozteče do takového sajrajtu rozmatlaného, který se v tom tak pěkně šplouchá. Funguje, jako kdyby to bylo plné hmoty. Jako sportovci občas jsou plni takové hmoty. Je to takové masité, britsko-česky masité,“ směje se Černý.

Jiří Hošek, Helena Berková, Mirko Kašpar, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme