V Londýně začala aukce umělecké sbírky majitele společnosti Baumax

Aukční síň Christie's zahájila dražbu uměleckých děl ze sbírky Karlheinze Essla, majitele společnosti Baumax. Odhaduje se že by aukce mohla vynést až 60 milionů liber, to jsou v přepočtu asi 2 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň Christie´s | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jde o 44 děl převážně rakouských a německých autorů, například Gerharda Richtera nebo Sigmara Polkeho. Někteří obchodníci s uměleckými díly kritizují Essla za to, že pouští na trh tolik uměleckých děl najednou.

Zpochybňují dokonce i jeho strategii, se kterou ke sbírce přistupuje. Shromažďuje totiž tucty děl jen od několika málo autorů, namísto toho, aby jeho sbírka měla širší záběr a každý autor v ní byl zastoupen jen několika stěžejními díly.

Majitel Baumaxu se svou sbírku se pokouší rozprodat už delší dobu a podle všeho mají vytěžené peníze pokrýt ztráty Baumaxu. Společnost se prý dostala do velkých potíží po vstupu na turecký a východoevropský trh, kde propadla.

Baumaxu se ale už nějakou dobu nedaří ani v Česku. Hospodářské noviny před několika dny napsaly, že česká větev podniku se loni propadla do ztráty 471 milionů korun a vykázala ztrátu už čtvrtý rok po sobě.

Umělecká sbírka Karlheinze Essla zahrnuje na 7000 děl, mezi nimi převážně malby a grafiky, ale také sochy nebo třeba fotografie. Všechny tyto umělecké poklady mapují evropské současné umění.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme