Ve Dvoře Králové zahájili výstavu vánočních ozdob, otevřená bude celoročně

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem otevřelo novou expozici vánočních ozdob. Ukazuje nejen jejich vývoj od třicátých let minulého století, ale také historii výroby. Výstava bude trvat po celý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expozice vánočních ozdob ve Dvoře Králové | Foto: Václav Plecháček

Před sedmi lety mělo městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem 13 vánočních ozdob, nyní jich eviduje dva a půl tisíce. Velkou část z nich si mohou lidé na výstavě prohlédnout.

„Návštěvníkům má ukázat, jak samotná ozdoba vzniká. Musí se vyfouknout, nastříbřit, smočit v laku, nazdobit, uříznout manipulační stopku, dát záponku, schovat do krabice a pak pokračují dál,“ říká ředitelka muzea Alexandra Jiříčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavu vánočních ozdob ve Dvoře Králové nad Labem zavítal také Václav Plecháček

Lidé mohou vidět jak ozdoby ze třicátých let minulého století, tak nejnovější trendy. Některé kusy jsou staré i osmdesát let.

„Výroba vánočních ozdob má v našem městě, ale hlavně v okolních obcích obrovskou tradici. Ozdoby se zde vyrábí od roku 1931 a nám se je podařilo shromáždit,“ popisuje Jiříčková.

Architektka Tereza Galuszková výstavu připravila tak, že některé ozdoby jsou vidět až po otevření skříně a šuplíků.

„Pokud máte krásy kolem sebe přehršel, tak vám to začne splývat a nedokážete ocenit detail, který je tady hodně podstatný. Celé se to odvíjí od konceptu otvírání krabice s vánočními ozdobami,“ popsala svůj záměr Galuszková.

Výstavu mohou zájemci navštívit nejen během svátků, ale celoročně.

Václav Plecháček, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme