Vědci zřejmě ví, kdo je sprejer Banksy. K odhalení pomohla matematika

Slavný sprejer Banksy si potrpí na anonymitu. Britští vědci teď ale tvrdí, že znají jeho identitu. Použili k tomu matematickou metodu, pomocí které policisté odhalují sériové pachatele. Pod přezdívkou Banksy se podle nich skrývá Robin Gunningham.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banksyho Otrocká práce | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, DeptfordJon

Zpočátku chtěli vědci z londýnské Univerzity královny Mary pouze ukázat využitelnost matematické metody, která se nazývá geografická profilace. Sami byli zvědaví, jestli bude v tomto případě fungovat.

„Myslel jsem si, že vyberu 10 nejpravděpodobnějších podezřelých, ale nebudu je jmenovat. Rychle se ukázalo, že je pouze jeden vážný, a všichni vědí, kdo to je,“ řekl BBC jeden z odborníků Steve Le Comber.

Vědci metodu aplikovali na desítkách výtvorů kontroverzního street artového umělce Banksyho v Londýně a Bristolu na jihozápadě Británie. Známým sprejerem má podle nich být Robin Gunningham, jehož jméno se objevilo už v roce 2008 v britském bulvárním týdeníku Mail on Sunday.

Geografická profilace je matematickou metodou používanou hlavně v kriminalistice. Pokud policisté znají více míst činu, mohou najít lokalitu nebo lokality, kde se pachatel často vyskytuje, bydlí nebo pracuje.

„Když zadáte do googlu Banksy a Gunningham, dostanete něco kolem 43 500 výsledků,“ upozornil Comber.

Publikování studie bylo dokonce odloženo. Banksyho právníci se obrátili na univerzitu, protože se obávali záměru studie. Ta nakonec v časopisu Journal of Spatial Science vyšla.

Banksy už téměř dvě desetiletí pečlivě skrývá svou identitu. Svým uměním se často pohybuje na hraně zákona. Anonymita je také součástí pouličního umění a Banksy si s ní velmi tvořivě hraje.

Například ve filmu Exit Through the Gift Shop divák celou dobu neví, jestli jde o dokument o jeho díle, režírované drama nebo jen dobře udělaný a pečlivě promyšlený šprým.

ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme