Zámek Bučovice je opravdová perla, říká architekt Didier

Na řadě hradů a zámků už začala návštěvnická sezóna, některé se na zahájení teprve chystají. Třeba zámek Bučovice na jihu Moravy, který je jedním z nejcennějších klenotů italské renesance na sever od Alp. Ačkoliv se v Evropě o této stavbě příliš neví, navštívil ji před časem hlavní architekt historických památek ve Francii Frederic Didier a neskrýval svůj obdiv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bučovice

Bučovice | Foto: archiv Národního památkového ústavu

Právě Bučovice zaujaly pana Didiera na jeho cestě po zámcích na Moravě před několika lety nejvíce. Když si prohlíží knížku o těchto zámcích, tak při pohledu na fotografie Bučovic neskrývá svůj obdiv. „Á, tady je ten zázrak, Bučovice, Jak je to krásné, naprosto výjimečné,“ říká s obdivem.

A co ho zaujalo nejvíce? „Zcela ojedinělý je dvůr, typický příklad italské renesance. Máte opravdu štěstí, že lze něco takového u vás vidět. Zcela bych vyzdvihl harmonické proporce tohoto zámku, je to památka, na níž je poznat, že v jejím životě hráli klíčovou roli intelektuálové.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O svoje dojmy se Frederic Didier přímo ve Versailles podělil s naším spolupracovníkem ve Francii Janem Šmídem

„Z hlediska architektury je to opravdová perla,“ dodává Frederic Didier, který se zabývá především restaurací zámku a pracoval nejen ve Versailles, ale v řadě francouzských regionů a cestuje hodně po celém světě.

„Co jsem u vás viděl? Určitě hezké zámky, dobře udržované a zachovalé, hodně z nich mělo navíc bohatý interiér, i když by se našly i některé prázdné. Ale mějte na paměti, že u nás jsou interiéry zámků většinou nezajímavé, nic v nich nezůstalo. Je škoda, že všichni jezdí do Prahy a také je pravda, že o vašich zámcích se tady ve Francii moc neví. Mluvil jsem o Bučovicích, ale třeba Karlštejn, to je opravdu krása. Na něm je hned poznat to společné evropské kulturní dědictví.“

Česko prý neumí své zámky „prodat“

O našich zámcích se ve Francii říká, že jsou krásné, ale že je neumíme prodat. Ale také pro Francii platí, že tu můžete objevit opravdové klenoty, o jejichž existenci nemá širší veřejnost ani tušení.

„Ve Francii najdete spoustu zámků, proto není divu, že se o mnohých neví. Třeba jsou úplně izolovány, neboť leží v turisticky neatraktivní lokalitě. Hezké a neznámé zámky najdete často na jihozápadě, spoustu z nich navštíví třeba jen deset tisíc návštěvníků ročně. U nás máme Versailles, pak zámky na Loiře a ještě několik dalších, a pak už jsou známy třeba jen lokálně. Ale v zásadě platí, že pokud je nemají rádi lidé doma a nenavštěvují je, tak díru do světa neudělají.“

Co vidí Frederic Didier jako největší rozdíl v celkovém pojetí přístupu k historickým památkám? Zřejmě ochotu otevřít je i jiným aktivitám.

„Návštěvníci nejsou jediným zdrojem prostředků, důležité je mít i jiné aktivity, tedy ve Versailles máme například nejrůznější představí, je tu opera Royal, veselo bývá na svátek noci a také pamatujeme provokativní výstavy současného umění, které vždy končí rozsáhlou polemikou.“

„Důležité je si uvědomit, že zámek je kulturní centrum, může sloužit k natáčení filmů, je možné ho pronajímat na recepce pro různé podniky či společnosti. Myslím si, že se v tomto směru můžeme chovat naprosto stejně jako v zámcích soukromých - nemusí to šokovat,“ uzavírá hlavní architekt historických památek ve Francii Frederic Didier.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme