Akademie věd zrušila výstavu aktů. Po tlaku feministických hnutí

Akademie věd zrušila výstavu fotografií, na kterých byly polonahé ženy. Reagovala tak na výzvu dvou genderových sdružení, podle kterých jsou fotky sexistické a degradují ženy. Výstava, která doprovázela Týden vědy a techniky, tak skončila místo po dvou měsících hned po čtyřech dnech. Autor to kritizuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie Karla Richtra | Foto: Veronika Hlaváčová

Dvanáct fotografií s názvem Ženy: výjevy z knihovny pobouřilo mimo jiné Tomáše Pavlase z Genderové expertní komory. Proto žádal o zrušení výstavy.

„V kontextu prostoru Knihovny Akademie věd shledáváme, že tato výstava je sexistická. Nejde o to, že bychom nějakým způsobem cenzurovat svobodné umění, ale jde o to, že když tato výstava bude někde v soukromé galerii, tak to je něco jiného, než když je skutečně na půdě Akademie věd,“ vysvětluje.

Podle společného prohlášení Genderové expertní komory a Kongresu žen výstava „nemá žádnou spojitost s vědou či výzkumem, čímž degraduje ženy obecně na pouhé sexuální objekty a zpochybňuje odborný přínos vědkyň“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akademie věd zrušila výstavu aktů, která doprovázela Týden vědy a techniky. Natáčela Veronika Hlaváčová

„Když už by měl někdo potřeb dát do Akademie věd sérii fotek žen, tak by tady mohly být fotky nějakých významných vědkyň,“ nastiňuje Pavlas.

Podle autora fotografií Karla Richtra je kritika jeho díla absurdní.

„Použil jsem autentickou techniku z poloviny 19. století, dodržel jsem postup, fotografie jsem pořídil v budově z poloviny 19. století. A za odměnu jsem dostal hysterickou reakci, která by do té doby mohla spadat taktéž,“ reaguje.

Anticenu Sexistické prasátečko získala reklama v pisoáru na erotický klub

Číst článek

Akademie věd nechce rušení výstavy blíž komentovat. V prohlášení na webových stránkách pouze uvádí, že se ředitel knihovny Martin Lhoták „dohodl s jejím autorem a kurátorkou o přesunu na jiné místo“.

Původně mela být výstava k vidění v Knihovně Akademie věd do prosince.

Veronika Hlaváčová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme