Američtí kováři vyrábějí na Helfštýně plastiku se slunečními hodinami

Hradní kovárnu na Helfštýně obsadili američtí kováři. Před zraky návštěvníků vyrábějí už několik dnů pro hrad plastiku, která představuje věčný boj lidstva s časem. Na dokončení díla jim zůstávají poslední dva dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Helfštýn | Foto: Aleš Spurný

Už v sobotu se má nová plastika představit na 31. mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které je největším svého druhu v Evropě. Mimoevropské účastníky hostí tradiční kovářská akce ve své 24leté historii vůbec poprvé.

„Je tu horko,“ shodují se tři mladí kováři Andrew, Bobby a Patrick, kteří přiletěli z Pensylvánie.

„Tvoříme sluneční hodiny, postavu muže, který je drží nad hlavou. Symbolizovat budou tlak času, který na nás v dnešní době působí na každém kroku,“ popisují vznikající dílo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kováře při jejich práci sledovala reportérka Jana Zemková

Kováři se svou prací začínají zhruba v deset hodin ráno a končí kolem páté hodiny odpoledne. „Je docela náročné pracovat každý den v kovárně tak dlouho,“ říká průvodkyně Vendula Ďuráková.

Správce památky Jan Lauro mezitím musí vymyslet, kde bude plastika nakonec instalována.

„Každopádně musíme najít místo, kam neustále dopadají sluneční paprsky, vzhledem k té funkci vznikajícího exponátu, což budou ve finále sluneční hodiny,“ vysvětluje Lauro a dodává:

„Pravděpodobně to bude nároží u mostu při paláci, pokud bude odpovídat všem těm požadavkům a jestli bude vůbec možné tam tu plastiku zasadit.“

Jana Zemková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme