Archeologové v Římě objevili vzácné antické sochy

Římští archeologové našli na jihu hlavního města Itálie šest sochařských děl. Z objevu se velmi těší a mluví dokonce o mimořádně důležitém nálezu posledních let. Jedná se o celkem šest soch – Zeus či Neptun, čtyři bysty a jedna herma, tedy dekorace sloupu jako bysta. Přesné datum vzniku prozatím archeologové neurčili, ale domnívají se, že se jedná o díla z doby císaře Hadriána a Severa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím, Itálie | Foto: David Vávra

Sochy byly nalezeny v desátém římském obvodu Anagnina, která se nachází na jihu města. V blízkosti vede starověká silnice Via Appia. Ještě dnes tam jsou zbytky antických hrobek - staří Římané pohřbívali své blízké podél silnic, protože je považovali za ochránce rodu.

Jsou tam ale také zbytky velkých vil, šlechtických venkovských sídel. Ruiny jedné z nich, vilu Quilitů, lze navštívit, není totiž není daleko od místa nového nálezu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi zjišťovala detaily o vzácném nálezu

K nálezu došlo čistě náhodou. Město zde provádělo práce v místě, kde se předpokládá nová výstavba, a narazilo na zbytky starověké vily. V jedné z van lázní, které nechyběly u žádného sídla, našli tento velkolepý poklad.

Archeologové v místě objevili další dvě terakotové dekorace už před dvěma měsíci a doufají, že by místo mohlo přinést další překvapení.

Paní Moretti, vedoucí římského památkového úřadu, upřesnila, že v místě byly objeveny zbytky z různých dob, od doby republikánské až po konec císařské doby a je tedy nutné postupovat obezřetně s přesnou identifikací nálezu.

Nejdříve všechny kusy opraví restaurátoři a teprve potom se začne se studiem nálezu.

Sochy lidé uvidí v Národním archeologické muzeu

Podle některých archeologů by fakt, že šest soch bylo nalezeno v jediné malé vaně, mohl znamenat, že je tam někdo schoval v dávných dobách. Mohl je tam však ukrýt i současný hledač pokladů. Vše se musí ještě ověřit.

Kdy budou sochy vystaveny, se ještě neví. Jak archeologové zdůrazňují, jedná se o nález nezměrné hodnoty a bude se s ním zacházet velmi opatrně. Musí se nejprve prostudovat, jak se budou sochy restaurovat, pak se provede samotné restaurování a nakonec je budou odborníci studovat.

Obvykle takový zákrok trvá nejméně rok. Několik kusů, herma a poprsí, ale pravděpodobně ani nebudou potřebovat velké restaurování, jsou velmi zachovalé.

Bylo však už rozhodnuto, kde budou vystaveny – v Národním archeologickém muzeu Diocletiánových lázních nedaleko římského nádraží Termini, ve centru města.

Vědunka Lunardi, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme