Armádní muzeum vystavuje osobní věci bratrů Mašínových

Tématu třetího odboje je věnovaná komorní výstava Přísahali republice umístěná v Armádním muzeu Vojenského historického ústavu v Praze. Mimořádné místo v ní mají také osobní věci Josefa a Ctirada Mašínových.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina bratří Mašínů

Skupina bratří Mašínů | Foto: Archiv

Přísahali republice je expozice malá rozsahem, ale nikoli významem. Vůbec poprvé mohou čeští návštěvníci vidět osobní věci Josefa a Ctirada Mašínových.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu Přísahali republice navštívila reportérka Radiožurnálu Eva Rajlichová

Jsou tu třeba předměty upomínající na jejich působení v americké armádě v 50. letech - zelené barety, nášivky, identifikační známky. V získání těchto předmětů se osobně angažoval i ministr obrany Alexandr Vondra.

„Telefonicky jsem mluvil s Josefem Mašínem. Probírali jsme situaci v naší zemi, já jsem říkal, že uplynulo 20 let od revoluce a že dneska vyrůstají už mladí lidé, kteří jsou emancipovaní od různých osobních vazeb a hledí na to s určitou úctou. Ti, kdo se uměli postavit na naší republiku, zaslouží úctu,“ řekl Vondra.

Výstavu už viděla i sestra Josefa a Ctirada Zdena Mašínová. „Je to zvláštní pocit pro mě, že mohu s tím být seznámena ještě na půdě naší republiky,“ popsala své dojmy z výstavy.

Jedním z unikátů které mohou návštěvníci vidět je i peněženka, která patřila Milanu Paumerovi. Měl ji u sebe i v říjnu 1953, když se snažil o útěk do západního Berlína. Peněženka nese stopy průstřelu a ve vitríně je i kulka, kterou mu později vyoperovali lékaři v americké vojenské nemocnici.

Kurátor výstavy historik Eduard Stehlík si myslí, že odbojovou činnost bratrů Mašínových je potřeba nahlížet s přihlédnutím k dobovému kontextu.

„Na Mašíny většinou nahlížíme s tím, co nás v současné době obklopuje. Doba, ve které k událostem došlo, byla nesmírně krutá. Komunistická strana v únoru 1948 převzala moc a vyhlásila občanskou válku velké většině národa, a jestliže proti tomu někdo zvedl ruku, tak je to přesně v souladu se zákonem o protiprávnosti komunistického režimu, který říká, že odboj proti takovému režimu je odboj oprávněný a hodný úcty,“ připomněl Stehlík.

Eva Rajlichová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme