Art Market v Budapešti prezentuje i prodává současné mladé umění Evropy

V Budapešti dnes vrcholí Art Market, veletrh uměleckých děl. Nabízí je více než stovka vystavovatelů z Maďarska i zahraničí. Budapešťský Art Market má význam hlavně pro současné mladé umělce, kteří se tam prezentují prostřednictvím galerií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Art Market v Budapešti

Art Market v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Art Market je sice prodejní, ale hlavně se jedná o mezinárodní prezentaci mladého umění.

„Šance je malá, štěstí být může,“ říká Mikuláš Nevan z pražské Galerie Jiří Švestka o svých šancích na prodej. Na Art Marketu oceňuje hlavně vzájemné propojení galeristů a sběratelů.

Nyní probíhá již třetí ročník budapešťského Art Marketu, proto je s podivem, že umělci z přidružených zemí Visegrádu jsou tu všichni poprvé.

Poprvé zde vystavuje i Krzystof Punter, šéf varšavské galerie s názvem Apteka Sztuki. Jeho ambicí je hlavně vytvořit nejlepší evropskou galerii s hodnotnými díly, se kterými se ale nedá jen tak kšeftovat, protože to nejsou brambory či řepa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Art Market navštívil v Budapešti i spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Krzystofa těší, že o vystavované akvarely či fotografie například domů, přes které se přehnala povodeň, je přesto zájem. Absolvoval také sérii diskusí s návštěvníky.

Naproti tomu jeho ukrajinský kolega se cítí být osamocený a navíc není ani tak nadšený, jako byli jeho kolegové z Česka a Polska. Je dokonce udivený.

„Není zájem,“ říká Alexandr Šeľjušenko, majitel kyjevské galerie Cech. Pociťuje prý ze strany maďarského obecenstva vlažnost, přitom díla, která přivezl, jsou spíše žertovná jako například obraz 'V tajze', na kterém kosmonauti vystupují z přistávacího modulu rakety a za zadkem mají vlka.

Nebo zde má 'Krásnou stařenku'. Je to prý žena, která místo Che Guevary dělala revoluci, jen nikdo o ní neví. Tak se i obraz nazývá. Alexander dodává, že i doma jdou obchody ne příliš dobře. Lidi více zajímá revoluce, a pokud už někdo projeví zájem o umění, požaduje spíše erotiku či glamour.

„Jsem z Bratislavy, žiju ale v Praze a vystavuji v Budapešti,“ vyjadřuje identifikací sebe sama hlavní ideu letošního Art Marketu, Migraci, Jan Sip, který zde má sérii fotografií o labutích v netradičních polohách. Podle něj je velmi zajímavé mít možnost prezentovat a příležitostně i prodat slovenskou fotografii v Budapešti.

Gregor Martin Papucsek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme