Artbanka pomáhá mladým výtvarníkům v nastartování kariéry

V Česku vzniká nový projekt na podporu mladých výtvarníků. Takzvaná Artbanka pomáhá umělcům v nastartování kariéry, organizuje jejich prezentaci a dlouhodobě monitoruje jejich díla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malířské štětce | Foto: Corbis

Inspiraci vzali tvůrci za zahraničí, například z kanadské nebo australské Art Bank.

„Ta myšlenka nás napadla zhruba před rokem, když jsme uvažovali o tom, jak pomáhat výtvarné scéně. A řekli jsme si, že bychom mohli začít u nejmladších umělců,“ uvedl ve Světě o desáté zakladatel Artbanky, sběratel Petr Šec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt Artbanky představil ve Světě o desáté její zakladatel, sběratel Petr Šec

„Každý rok tady končí na výtvarných školách zhruba 150 lidí a smutnou realitou je, že do dvou tří let zůstává u tvorby zhruba možná 15, 20 procent lidí. Takže jsme si řekli, že bychom to chtěli změnit,“ doplnil.

Celý projekt podpory mladých výtvarníků spočívá v nákupu jejich obrazů, které budou následně pronajímány do veřejného sektoru či korporací.

„Tím zajistíme to, že ta díla jsou vidět, a zároveň kultivujeme to prostředí. Třeba se ty obrazy mohou objevit na České poště nebo na nádražích, a tím vlastně ovlivňujeme i ty kolemjdoucí, kteří se o současné uměni nikdy nezajímali.“

„Na začátku projektu do toho dáváme vlastní zdroje, ale musím říct, že projekt zaujal i některé větší firmy a že jsme krátce před podpisem smlouvy s jednou nejmenovanou firmou, která by se stala generálním partnerem,“ dodal zakladatel Artbanky.


Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme