Artsemestr v Praze a Zlíně

Artsemestr 2011 je tady. Až do neděle 12. června se na pražské VŠUP můžete seznámit s výsledky letošního letního semestru. Tradiční výstava Artsemestr je otevřená denně od 10 do 18 hodin a jak je zvykem, otevírá veřejnosti jednotlivé ateliéry školy v Praze a později i ve Zlíně. Tématy a zajímavostmi letošního Artsemestru vás provede Veronika Mayerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní Artsemestr 2011 | Foto: VŠUP

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze má od letošního února nového rektora. Pavla Lišku vystřídal prof. Jindřich Smetana, ale na hodnocení jeho vlivu na školu je podle všeho ještě příliš brzy. Například výstava Artsemestr vypadá velmi podobně jako vloni, možná jen s tím rozdílem, že vernisáž byla snad ještě nacpanější a zmatenější. S orientací návštěvníků ve spleti chodeb, ateliérů a schodišť si bohužel stále nikdo hlavu neláme. Pojďme si proto pokud možno přehledně shrnout, na čem v aktuálním semestru pražští „umprumáci“ pracovali.

Ateliér grafického designu a vizuální komunikace se zabýval vizuálním stylem Národní galerie, mapami, bankovkami a vizuálem Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. V Ateliéru grafického designu a nových médii vznikl mimo jiné nový vizuální styl festivalu Fresh Film Fest, výstavy Jako doma v GASK nebo mobilní banky. Ateliér skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové se kromě Artsemestru prezentuje do konce června v Centru současného umění DOX. Pod názvem Transparency Nation je tam vystaven výběr nejlepších prací ateliéru ak. soch. Ronyho Plesla.

Studenti Ateliéru malba se pokoušeli překročit hranice současného umění. Budoucí architekti řešili podobu českých maloměst s významným historickým kontextem. V Ateliéru keramiky a porcelánu vznikly vázičky, čajové sety a servírovací doplňky. Ateliér ilustrace a grafiky na Artsemestru představil autorské knihy od undergroundového komiksu přes deníkové až po dobrodružné a abstraktní. Knihy jsou kreslené, stříkané přes šablonu, vyryté do lina nebo vytištěné z kamene. V Ateliéru filmové a televizní grafiky proběhla diskuze s květáky, ale řešila se i vážnější témata zpracovaná nejrůznějšími formami: od komiksu přes grafický design a hudební klipy až po autorské filmy a animace.

Z letního Artsemestru 2011 | Foto: VŠUP

Jako redaktorka pořadu Modeschau nemohu vynechat módní tvorbu: Ateliér designu oděvu a obuvi vedený Liběnou Rochovou prezentoval kolekce na téma „Fantasy – Mystery – Sci-fi“. Prezentaci zahájila přehlídka ve Studiu LR. Následná výstava pak byla nainstalovaná ve třetím patře budovy, ve které je Studio LR, tedy na Malostranském nábřeží 1. V Modeschau na si můžete poslechnout rozhovory se dvěma studentkami, jejichž práce nás zaujala – s Jaroslavou Figelovou a Kateřinou Plavicerovou.

Hlavním semestrálním úkolem pro Ateliér módní tvorba, vedený Josefem Ťapťuchem, bylo téma „Krejčovská laboratoř“. Ikonografie a technická stránka základních struktur novodobé oděvní kultury inspirovaly kolekce realizované v reálných podmínkách průmyslové výroby Pret-a-Porter. Na výstavě můžete vidět jak modely, tak videozáznam z neveřejné přehlídky, na kterém mě osobně zaujaly modely Viktorie Yash a Pavla Berkyho. Rozhovory o jejich práci hledejte také v Modeschau.

Z přehlídky Fantasy – Mystery – Sci-fi | Foto: Anna Mayerová

Artsemestr chystají jako obvykle i dvě zlínské katedry VŠUP. A protože se tyto ateliéry chystají v létě přestěhovat do Prahy, předchází zlínskému Artsemestru několik výstav o historii, fungování a slavných osobnostech školy. Studenti a pedagogové ateliérů designu výrobků I. a II. se tak letos rozloučí s místem, kde už v roce 1945 fungovala Škola umění, která byla zaměřená na design. Výstavy o zlínské VŠUPce běží od poloviny do konce června 2011 a poslední zlínský Artsemestr se připojuje od 21. června. Práce tří ateliérů designu výrobků na téma „předmět touhy“ doplňuje prezentace výstavy Radima Babáka a Ondřeje Toboly z letošního milánského veletrhu Salone del Mobile. Zlínský Artsemestr a zmíněné doplňující výstavy můžete v budově školy na třídě Tomáše Bati navštívit denně od 10 do 18 hodin až do 1. 7.

Veronika Mayerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme