Asymetrická harmonie

Od 4. září do 1. listopadu 2009 probíhá v Galerii hlavního města Prahy, v Domě U Zlatého prstenu výstava typografické práce Karla Teiga, významné osobnosti české meziválečné avantgardy. Speciální instalaci pro sklepení galerie navrhl v harmonii s Teigovým dílem mladý umělec Zbyněk Baladrán, finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace - Teigova typografická práce z 20. let

Instalace - Teigova typografická práce z 20. let | Foto: Alexandra Dekanová

Karel Teige (1900-1951) se po celý život typografii systematicky věnoval, i když ji nevystudoval jako profesní obor. Byla jeho koníčkem i jedním ze zdrojů financí, ale především výrazovým polem, jehož prostřednictvím uplatňoval své pokrokové programové představy. Začal se jí zabýval už na gymnáziu, když vytvářel obálky studentského časopisu Listy všeho. Časopis koloval mezi studenty v jednom exempláři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Teige coby průkopník nové typografie navrhl grafickou podobu dvouset plakátů, časopisů a knih. Výstavu v Domě U Zlatého prstenu představuje její kurátor Karel Srp v rozhovoru s Karolínou Koubovou.

20. léta

Projekce - Zbyněk Baladrán listuje Seifertovou knihou Na vlnách TSF | Foto: Alexandra Dekanová

První Teigovy knižní obálky byly zároveň plakátem. Obsahovaly značné množství informací. Teige se brzy od tohoto pojetí odklonil a obálku "vyčistil". Začal používat abstrakce. Na obálkách se usadily geometrické motivy, např. šachovnicové pole nebo kruh, znak Devětsilu. Rovněž využívá fotomontáže. Hravým a provokativním způsobem upravuje řadu básnických sbírek svých soukmenovců z Devětsilu, Pantomimu (1924) Vítězslava Nezvala či Na vlnách TSF (1925) Jaroslava Seiferta. Po krátkém působení v Dělnickém nakladatelství začíná pracovat pro nakladatelství Aventinum, což znamená i vstup konstruktivismu do české typografie. V roce 1925 bylo založeno nakladatelství Odeon. Teige navrhl jeho značku a začal upravovat knihy, které zde vycházely. V Odeonu byla vydávána legendární Revue Devětsilu (ReD). Rád experimentoval a jeho použití malopisu (vyřazení velkých písmen) vzbudilo mezinárodní ohlas. Vždy měl vysoké požadavky na výkon sazečů. Omezené technické prostředky způsobovaly, že se často původní představa lišila od finálního provedení. Díky jeho úpravě Nezvalovy Abecedy (1926) dosáhl poetismus absolutního vrcholu v integrálním spojení obrazu a slova. V typografické úpravě použil fotografie z tanečního představení Milči Mayerové. Pozice jejího těla evokovaly jednotlivá písmena abecedy. Ve druhé polovině 20. let se stal světově respektovaným typografem, což dokládá jeho členství v německém profesním spolku. Neustále se snažil o nová řešení obálek i textů, a zároveň dokázal zachovat jednotnou stylovou linii nakladatelství. Mezi oblíbené výrazové prostředky se dostalo použití asymetrických řezů na obálce. Diagonalizace plochy se stala typickým rysem Teigových úprav po celé tvůrčí období.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Teige / Zbyněk Baladrán: Asymetrická harmonie

30. léta

Instalace - Teigova typografická práce z 30. let | Foto: Alexandra Dekanová

Ve 30. letech začíná dlouhodobá spolupráce s nakladatelstvím Františka Borového. Teigův myšlenkový příklon k surrealismu souzněl s vydávanými českými i světovými tituly. Oblíbil si koláže. V té době nikdo nehlídal autorská práva, a tak často vystřihoval z cizích fotografií či obálek. Nejednalo se však o lup cizích myšlenek, ale o hledání nových vztahových linií. Teige vytvořil řadu úprav knih Vítězslava Nezvala, v nichž propojil dřevorytové tisky s fotomontáží. V roce 1933 vyšla Čapkova Dášenka. Teige připravil obálku a skloubil text s ilustracemi a fotografiemi. Dokázal, že vysoké typografické úvahy lze přenést i do dětské knihy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teigeho asymetrie harmonizuje i ve sklepě

40. léta

Instalace - Teigova typografická práce z 40. let | Foto: Alexandra Dekanová

Teigova typografická činnost ve 40. letech se odklání od krásné literatury. V nakladatelství Brázda a Melantrich dostal jedinečnou příležitost upravovat odborné texty, a tak nejlépe naplnil funkcionalistické principy. Tituly jako Parazitologie, Těžká atletika nebo Bramborová siláž zdobí střídmá diagonála doplněná výstižnou fotomontáží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Teige / Zbyněk Baladrán: Asymetrická harmonie

Pojetí výstavy

Instalace - Teigova typografická práce z 40. let - souborné vydání díla F. X. Šaldy | Foto: Alexandra Dekanová

Kurátor výstavy Karel Srp hodnotí tři desetiletí Teigovy typografické práce takto: "Uvědomili jsme si, že 20. léta byla nadhodnocená, o 30. letech se vědělo, 40. léta byla podceňovaná. Teige dosáhl v oblasti typografie mezinárodní úrovně, charakteru i dosahu." Organizátoři výstavy proto chtěli výstavu ztvárnit jedinečným způsobem. Podařilo se jim prostřednictvím obtížně dostupných zápůjček představit návštěvníkům skutečné rarity z Teigovy typografické dílny. Nalezneme zde např. pozvánku na večírek na rozloučenou před odjezdem do Francie nebo unikátní plakát připomínající deset let vlády dělníků a rolníků v Sovětském svazu, na němž Lenin stojí na zeměkouli. Navíc se unikátní instalace zhostil talentovaný umělec Zbyněk Baladrán, který výstavu věnovanou Teigovi-typografovi uskutečnil v menším měřítku už letos na jaře v Olomouci.

V Galerii hl. města Prahy čeká na návštěvníky v několika sálech projekce pozvolného otáčení stran několika knih v Teigově úpravě. Ruka listující stranami patří samozřejmě Zbyňku Baladránovi. Výstava mapuje Teigovu typografickou tvorbu v chronologickém sledu. Instalace na stěnách galerie jsou hrátkami s jeho typografickými postupy. Baladránovy asymetrické instalace jedinečně souzní s Teigovou tvorbou. Můžeme je dokonce vnímat jako ucelená výtvarná díla.

Informace pro návštěvníky:
Doba konání: 4. 9. - 1. 11. 2009 denně kromě pondělí od 10 do 20 hodin
Místo konání: GHMP, Dům U Zlatého prstenu, sklepení, Týnská 6, Praha 1 - Ungelt
Lektorské prohlídky: 14. a 28. 10. od 18 hodin
Kurátorská prohlídka: 13. 10. v 18 hodin
Víkendový program pro rodiny s dětmi: 24. 10. od 13 do 18 hodin

Alexandra Dekanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme