Ať jsou všichni političtí, přeje si sochař Gebauer k sedmdesátinám

Trpaslíci, Plavkyně, Zdraviči nebo Cvrčkův sen. Názvy jeho plastik jsou stejně originální jako jeho tvorba. Jeden z našich nejznámějších sochařů, ‚český Rodin‘ Kurt Gebauer slaví 70. narozeniny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Kurta Gebauera

Výstava Kurta Gebauera | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

S gustem překračuje hranice všednosti, diváka přiměje podívat se na věci kolem sebe ze zcela jiných úhlů, než je běžné. Posoudit to mohou třeba nejpopulárnější televizní tváře, kterým Kurt Gebauer v cenách TýTý nastavil svá poťouchlá zrcadélka.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Kurtem Gebauerem mluvila redaktorka Pavla Dluhoschová.

„Člověk se tam nejprve vidí jako ‚ufoun‘ obráceně, rozmlženě. A potom vidí všechny detaily, ‚beďary‘, póry, když jde blíž,“ řekl výtvarník.

Podobně sebekriticky by se na sebe mohli občas podívat i politici. A vlastně by takové zrcadlo pravdy občas potřeboval každý z nás, myslí si výtvarník. Autor sochy Nahého Mozarta, Obřích trpaslíků nebo Housenky raného kapitalismu vnáší do veřejného prostoru nadsázku a humor.

Ten ale nikdy není prvoplánový. Kurt Gebauer glosuje politickou realitu - za totality stejně jako dnes. Vysmívá se malosti, měšťáctví i honbě za mamonem. Umění je v jeho pojetí občansky angažované.

„Myslím si, že to vždy tak bylo. Navíc sochařství ve smyslu veřejného sochařství sdružovalo obec k buďto slavným lidem, kteří měli být vzorem, nebo k nějaké ideji. A je důležité, jaké ty vzory jsou. Jestli jsou to ‚zhovadilosti‘ nebo věci, které komunitu vedou k dobru, odvaze hlídat si svobodu, nebo jsou to příšernosti, které vedou k nezřízenému obdivu,“ podotýká Gebauer.

K dnešním sedmdesátinám si Gebauer přeje, aby byli všichni lidé političtí a starali se o svou obec, krajinu a prostředí, ve kterém žijí. To říká umělec, podle něhož je sochařství prodlouženou rukou boží.

Pavla Dluhoschová, Václav Žmolík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme