Aukční síň Christie's vydražila fotografie Josefa Sudka a Jaroslava Rösslera

Díla slavných českých velikánů černobílé fotografie jsou v kurzu už několik let. Sběratelé ze zahraničí jsou za ně ochotni platit miliony, jak potvrzují i nejnovější výsledky z dražby v newyorské aukční síni Christie's. Fotografie Jaroslava Rösslera s názvem Světelná abstrakce se prodala v přepočtu za 1,2 milionu korun, rozbitý talíř Josefa Sudka vynesl dokonce přes 1,6 milionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň Christie´s | Foto: Pavel Novák

Ten, kdo si některý z černobílých snímků slavných českých velikánů koupil, určitě si ho doma na zeď nepověsí.

Sběratelé se ovšem neobávají nevítaných nočních návštěvníků, ale denního světla. Proto fotky ukrývají v trezoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je zájem o fotografie českých autorů, zjišťovala Michaela Vetešková

„Fotografii bude mít v paspartách, čas od času si tím bude listovat či v pravidelných intervalech si bude obměňovat fotografie, které bude mít na stěně,“ říká šéfredaktor časopisu Art and Antiques Jan Skřivánek.

A jak dál dodává, takových sběratelů je víc ve světě než v Česku.

„Tady trh s fotografií moc neexistuje, na aukcích se objevují zcela výjimečně. Ceny už jsou v zahraničí na české sběratele vysoké a ti, kteří jsou schopnu utrácet takto vysoké částky, dávají přednost klasickým závěsným obrazům, protože jsou unikátní, zatímco u fotografie je zpravidla více tisků,“ vysvětluje Skřivánek.

Před šesti lety se Drtikolova Sněžná vlna v New Yorku vydražila za šest a půl milionu korun a Zátiší Jaromira Funkeho se dokonce před dvěma lety v Paříži vydražilo za sedm a půl milionu.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme