Banksy pomaloval zeď školy v Bristolu, učitelé tam chtějí pořádat prohlídky

Záhadný britský streetartový umělec Banksy na sebe znovu strhl pozornost. Jeho nejnovější malba se objevila na jedné bristolské škole jako poděkování za to, že po něm pojmenovala jednu z budov. Výjev podle BBC objevili učitelé včera dopoledne. Znázorňuje dítě s tyčí v ruce, jak utíká za hořící pneumatikou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záhadný britský streetartový umělec Banksy pomaloval z vděčnosti zeď školy v Bristolu

Záhadný britský streetartový umělec Banksy pomaloval z vděčnosti zeď školy v Bristolu | Zdroj: Reuters

Kdo se skrývá za pseudonymem Banksy, se stále neví. Jde o streetartového umělce pocházejícího z bristolské undergroundové scény. Jeho díla bývají satirická, mají obvykle nějaké kulturní nebo politické poselství. To, že dílo na zdi základní školy v Bristolu skutečně vytvořil tento umělec, podle britských médií potvrdil mluvčí Banksyho.

Školník malbu na žluté cihlové zdi původně považoval za vandalismus a chtěl se jí zbavit. Banksyho výtvory se přitom ve světě prodávají i za stovky milionů eur. Když se ukázalo, kdo je skutečným autorem malby, zástupce školy řekl, že ji instituce nehodlá prodat, a naopak uspořádá prohlídky pro veřejnost.

Banksy dílo vytvořil jako dárek pro školu. Podle britské BBC tak zareagoval na dopis jednoho z žáků školy Bridge Farm. Sedmiletý Charlie Banksymu napsal, že po něm pojmenovali jednu ze školních budov. Právě malý Charlie totiž vyhrál se svým návrhem soutěž, ve které se rozhodovalo, čí jméno budova ponese.

„Je to štít s Banksyho opicí, která má na sobě napsané: uč se dál. Na straně je pak nápis Bridge farm a na straně Banksy,“ popisuje Charlie.

Banksy k malbě přidal i vzkaz, ve kterém poděkoval. Napsal také, že jestli se dětem jeho dílo nelíbí, ať klidně na zeď něco namalují samy. Věří prý, že učitelům to jistě nebude vadit. „Je vždy snazší získat odpuštění než povolení. S láskou, Banksy,“ napsal dětem umělec.

Deník Guardian k tomu dnes na svém webu píše, že to pro děti asi není úplně nejlepší návod. Mohl by prý trochu kolidovat se školním řádem a snahou naučit je disciplinovanému chování. A i když je podle zástupce školy Banksyho dílo i vzkaz pro děti inspirativní, nikdo nic přemalovávat ani přimalovávat nebude. To mají děti zakázané.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme