Běh švýcarským tunelem pojme český performer jako umělecké dílo

Český umělec Martin Kohout má dnes ve Švýcarsku proběhnout uzavřeným Gotthardským tunelem. Třetí nejdelší silniční tunel světa kvůli tomu bude uzavřen. Za projektem stojí německá galerie Exile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní portál Gotthardského tunelu | Foto: Petr Jansa

Gotthardský tunel ve Švýcarsku měří necelých 16,9 kilometru. Projekt galerie Exile jej pojímá jako architektonické umělecké dílo a také jako monumentální spojnici dvou bodů.

Člověk - v tomto případě umělec Martin Kohout - v bodě A v Airolo v kantonu Ticino v 9 hodin dopoledne zmizí. A až zdolá oněch skoro 17 kilometrů, měl by se objevit v bodě B, v Göschenenu v kantonu Uri. Gotthardský tunel spojuje německou a italskou oblast.

Celý běh by měl trvat zhruba přes hodinu a půl. Kohout při něm bude v tunelu úplně sám, nebudou tam žádná auta ani jiní lidé. Kohoutův projekt je součástí uměleckého výletu v rámci festivalu mladého umění LISTE. Z Basileje vyjede autobus s diváky a vrátí se zase zpět.

Martin Kohout absolvoval pražskou FAMU, pak působil na UMPRUM a poté v Berlíně, na tamní Universität der Künste. Je to hlavně internetový umělec, ale jeho tvorba se dotýká nejrůznějších médií.

Jeho video Moonwalk se před třemi lety dostalo do úzkého výběru Guggenheimova muzea jako jedno z nejkreativnějších videí na serveru YouTube.

„U mě se nedá říct, že bych pracoval v jednom médiu nebo na jednom tématu nějak konstantně. A obecně se snažím spíš k věcem přistupovat s určitou náhodností,“ tak už dříve Kohout v rozhovoru pro Český rozhlas charakterizoval svůj přístup.

Helena Berková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme