Belvedér na Pražském hradě má po opravě novou izolaci i barvu

Už před šesti lety začala oprava Letohrádku královny Anny na Pražském hradě. Jak dopadla, to uvidí první návštěvníci po 1. dubnu, kdy na Hradě začíná turistická sezona. Belvedér má za 50 milionů novou fasádu, izolaci i odvodňovací kanály.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letohrádek královny Anny má nový nátěr. Barva kamene nejvíc odpovídá barevnosti renesančních staveb. Historici přesnou barvu Belvedéru ale neznají.

Letohrádek královny Anny má nový nátěr. Barva kamene nejvíc odpovídá barevnosti renesančních staveb. Historici přesnou barvu Belvedéru ale neznají. | Foto: Filip Jandourek

Letohrádek královny Anny se už krátce po svém dokončení v 60. letech 16. století musel začít opravovat.

„Je to tím, že Ferdinand I., což byl stavebník letohrádku, se rozhodl v roce 1555, když měl dokončené přízemí, že na něj přistaví ještě patro s unikátní kýlovitou střechou,“ vysvětluje ředitelka Odboru památkové péče Správy Pražského hradu Ivana Kyzourová.

„Tam právě vznikl největší problém, protože nikdo neměl moc zkušenosti s tím, jak vybudovat terasu nad arkádovým ochozem tak, aby do terasy nezatékalo,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opravený Letohrádek královny Anny si prohlédla reportérka Michaela Vetešková

Zatékání do terasy dělalo vrásky stavebníkům až do 80.let dvacátého století. Až současníci dokázali vymyslet hydroizolaci horní terasy, ale neizolovali sokl zábradlí, kudy voda dál protékala a ničila arkády a další části v přízemí Belvedéru.

Ostatně ve dvacátém století Belvedér prošel celkem třemi zásadními opravami. Ve 20. letech práce vedl Josip Plečnik a o třicet let později Pavel Janák.

„Nynější rekonstrukce začala v roce 2005 a trvala šest let. V podstatě dořešila problémy, které nevyřešily ty předchozí,“ popisuje šéfka odboru památkové péče, která na tuto zásadní rekonstrukci dohlížela.

Na Belvedéru jsou nové hydroizolace. Funguje tu lepší odvod srážkové vody, včetně toho, že ze střechy vedou delší chrliče, aby voda z dešťů odtékala mnohem dál od renesanční stavby.

Bílou vystřídala béžová

To vše turistovo oko hned tak nezaznamená, nejvýraznější je ale změna barvy Letohrádku. Bílou fasádu vystřídala béžová. Podle Ivany Kyzorové barva kamene nejvíc odpovídá renesanční barevnosti, jaký přesně měl Belvedér odstín, ale historikové nevědí.

„Původní omítky na letohrádku se dochovaly jenom ve velmi malém rozsahu. Víme, že střecha byla natřená barevně, ale stěny byly určitě takto neutrálním,“ říká Kyzourová s tím, že interiéru budovy se opravy dotknuly jen minimálně. „Restaurovalo se schodiště a lustry, byly to v podstatě drobnosti.“

Správa Pražského hradu nechala také prodloužit “chrliče”, aby kamenickou výzdobu a arkády Belvedéru ochránili před zbytečnou vodou. | Foto: Filip Jandourek

Když turisté zamíří Královskou zahradou až k samotnému letohrádku, projdou se po terase ze sliveneckého mramoru. Ten tady je už šest desítek let, ale je nově přeložený a stavebníci do něj zapustili odvodňovací vany.

Letohrádek se nad Prahou tyčí skoro 460 let. Aby vypadal tak jako za doby Ferdinanda I. a jeho manželky Anny Jagelonské, musí se pravidelnými opravami chránit před klimatickými podmínkami. Tato zatím poslední oprava stála víc než 50 milionů korun.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme