Benátky zahajují bienále, Česko reprezentuje 'Spící město'

Biennale Venezia 2011, jeho 54. ročník, dnes otevírá veřejnosti své brány. Až do konce listopadu přiláká mezinárodní přehlídka současného výtvarného umění tisíce návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benátky, Itálie | Foto: Karel Oujezdský

Zájem od jednu z nejvýznamnějších přehlídek současného výtvarného umění je rok od roku větší. Pavilony jednotlivých zemí jsou tak doslova rozesety po celých Benátkách.

Letos totiž na bienále - tentokrát s podtitulem Iluminace - vystavují umělci z 89 zemí. Českou republiku reprezentuje Dominik Lang se svým Spícím městem. Ke svému projektu využil jednatřicetiletý umělec zapomenuté sochy svého otce Jiřího Langa.

„Rádi bychom komunikovali s generací z 50., 60. let. Táta své sochy, které v 50. a 60. letech vznikaly, neměl takovou šanci vystavovat. Chci se situací, kterou sleduji na tomto konkrétním rodinném případě, pracovat a ukázat posuny, rekapitulování vztahů mé generace k předchozím,“ vysvětluje Lang.

Kurátorka přehlídky Bice Curigerová si navíc pro návštěvníky připravila jedno překvapení. Tři plátna benátského malíře Tintoretta. Jak sama říká, jednoho z nejvíce experimentálních umělců v historii italského umění

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme