Benátské bienále představí i expozici Vatikánu s díly českého fotografa

V Benátkách se dnes otevírá pro veřejnost jedna z nejprestižnějších přehlídek současného umění, a to 55. benátské bienále. Potrvá až do 24. listopadu. Letos se na něm představují přes dvě stovky umělců z celého světa. Některé státy se na letošním bienále prezentují vůbec poprvé - například Vatikán.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bazilika svatého Marka

bazilika svatého Marka | Foto: Jan Rosenauer

Není obvyklé spojovat Vatikán se současným uměním. Předseda Papežské rady pro kulturu, kardinál Gianfranco Ravasi, se netají tím, že by to rád změnil.

„Každý začátek je těžký, ale my to bereme jako, abych tak řekl, první semínko. Snad se nám podaří umocnit církevní tradici propojování umění a víry.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Přehlídku současného umění v Benátkách představila Helena Berková

Ravasi to uvedl v rozhovoru pro vatikánskou agenturu Rome Reports. Jeho resort kultury představivost umělců nijak neomezoval. Požádal jen, aby se soustředili na prvních 11 kapitol knihy Genesis.

V ní se píše mimo jiné o stvoření člověka, vyhnání z Ráje, o tom, jak Kain zabil bratra Ábela, o potopě a novém počátku lidstva:

„Vybrali jsme text z knihy Genesis, který se hodí k současným dílům a uměleckému výrazu.“

Canal Grande v noci | Foto: Jan Rosenauer

Vatikánská prezentace má tři části. První vytvořil italský Ateliér Azzurro, druhou fotograf českého původu Josef Koudelka a třetí americký malíř australského původu Lawrence Carroll.

Stvoření, zkáza, znovuzrození

Micol Fortiová z Papežské rady pro kulturu shrnuje, o co kurátorům šlo:

“Chtěli jsme ukázat rozdílné prostředky a styly současného umění, od multimédií, přes fotografii až po malbu.“

Azzuro vytvoři multimediální projekt na téma stvoření. Koudelka vystavuje v části věnované zkáze 18 fotografií, některé mají formát více než dva a půl metru krát metr. Zobrazují zánik a zmar jako důsledek války nebo bezohlednosti k životnímu prostředí. Carrollova díla jsou v části věnované znovuzrození.

„Umělce jsme vybírali s ohledem na témata knihy Genesis - stvoření, zkázu, znovuzrození. Takže jsme přihlíželi k odpovídajícímu uměleckému stylu,“ říká Micol Fortiová.

Nezbývá než se přesvědčit, jak se Vatikánu jeho premiéra na bienále povedla. Návštěvníci k tomu mají příležitost až do 24. října.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme