Betlém řezbáře Beneše se rozrostl o písničkáře Kryla i loštickou starostku

Jiří Kajínek, Karel Kryl nebo Pavel Novák ve společnosti „tykadlového řidiče" Romana Smetany. Pro veřejnost se otevírá unikátní dřevěný betlém řezbáře Jaroslava Beneše v Lošticích na Šumpersku. Ten kromě tradičních křesťanských postav zachycuje i skutečné obyvatelé Loštic nebo osobnosti z celé Moravy. Beneš betlém každý rok doplňuje o nové figurky, letos už jejich počet dosáhl tří stovek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řezbář Jaroslav Beneš a liška Bystrouška

Řezbář Jaroslav Beneš a liška Bystrouška | Foto: Alena Vykydalová

„Buď někoho potkám a zaujme mě, že něco pro Loštice nebo pro Moravu udělal, nebo se o něm dovím. Stejně jako jsem se dozvěděl o svém příteli Romanu Smetanovi, který se zastal nás Moraváků,“ popsal průběh výběru nových osob pro betlém řezbář Jaroslav Beneš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátním betlému mluvil jeho autor, řezbář Jaroslav Beneš z Loštic na Šumpersku

Nově je v něm již zmiňovaný písničkář a básník Karel Kryl. Velký je devět centimetrů a v betlému reprezentuje Moravu. Pro řezbáře Jaroslava Beneše reprezentuje vlastenectví na Moravě.

Dalším novým přírůstkem je třeba starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová nebo botanik Stanislav Hekele.

„Květináč a kytičku má, to je symbol. Celý život se staral o stromy, kytky a keře v arboretu. Ještě dnes chodí vypomáhat,“ vysvětlil Beneš.

Třeba Jiřího Kajínka do betléma přidal prý proto, že na pozadí betléma jsou vymalovány hrady Bouzov, Mírov a Úsov. Proto, že je poblíž i věznice Mírov, přilepil Beneš do okénka symbolicky lano a Kajínka, který tak slézá do moravské krajiny.

„Mně se vždycky nelíbí, když někdo řekne, že v jesličkách má být Marie po levé straně, Josef po pravé. Ale kdo to kdy viděl, tady bylo narození Krista a chodili tam lidé jacíkoliv.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Písničkář Kryl, loštická starostka nebo botanik. To jsou nové přírůstky v betlémě řezbáře Beneše

„Často mi lidé říkají, proč je tam tolik koček. Kočka je zvědavá, už Egypťany uznávaná jako posvátné zvíře, tak proč by se nemohla jít kouknout na nějaké narození Krista,“ uvedl Jaroslav Beneš některé výhrady, které lidé mají.

Každý rok každá figurka projde řezbářovýma rukama. „Je jich tady 300. Každou vyndám ven, opucuju je, mám na to speciální štěteček, a pak je znovu vsazuju do betléma,“ řekl Beneš. Postavení figurek je vždy jiné. Jaroslav Beneš tvoří betlém už 19 let.

Stanislav Vintr, Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme