Bohumil Hrabal má novou sochu. V Nymburce bude sedět na lavičce

Spisovatele Bohumila Hrabala spojuje se středočeským Nymburkem mnohé. Odedneška to bude i socha, pro kterou se našlo místo v centru města na Náměstí Přemyslovců. Umělecké dílo má velkou šanci stát se zdejší novou turistickou atrakcí. Místo klasické busty totiž spisovatel sedí na dřevěné lavičce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Jára vedle svého díla - sochy Bohumila Hrabala | Foto: Michal Trnka

Sochař Michal Jára pracuje ve svém ateliéru na předměstí Nymburka. „Zrovna si připravuji materiál na další sochu, která mě čeká v následujících měsících,“ vysvětluje umělecký řezbář a truhlář, na čem právě pracuje

Dnes se ale bude v Nymburku mluvit o soše spisovatele Bohumila Hrabala. I ta se zrodila v dílně Michala Járy. Umělec na ní pracoval téměř půl roku a dal si záležet. Třeba i s výběrem kvalitního dřeva, které odolá rozmarům počasí.

„Vypracoval jsem to z téměř mokrého materiálu, vlastně ze soušek, z několika částí, které jsou navzájem napojovány, aby odolávaly mechanickým a povětrnostním vlivům,“ popisuje, jak se dílo rodilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sochu Bohumila Hrabala v Nymburce se zajímal redaktor Michal Trnka

Známého pábitele v životní velikosti posadil sochař na dřevěnou lavičku. Nezapomněl ani na zvířata, která k Bohumilu Hrabalovi tolik patřila. „V klíně mu sedí kočička a na druhé straně lavice ještě jedna,“ říká Jára.

Mezi obyvateli procházejícími po Náměstí Přemyslovců, kde Hrabalova socha najde místo, není nikdo, kdo by nápad umístit tam nevšední bustu odsuzoval.

I pan Lumír Kupka ví, že Bohumil Hrabal strávil v Nymburce dětství a mládí a je s městem neodmyslitelně spjatý. „Hrabal patří do Nymburka. Chodil tady na gymnázium, je svázán s pivovarem,“ přikyvuje.

Po dnešku si tak turisté budou moci z Nymburka přivézt nevšední suvenýr. Fotografii, na které je kromě nich i Bohumil Hrabal, doma totiž nemá každý.

Michal Trnka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme