Bohuslava Reynka připomněla v roce 2014 velká výstava i bibliofilské vydání bible

Rok 2014 by se mohl zapsat do povědomí lidí i jako rok Bohuslava Reynka. S tvorbou tohoto katolického básníka a výtvarníka se mohli setkat třeba na výstavě v pražské Valdštejnské jízdárně, kterou navštívilo téměř 60 tisíc lidí, a vyšla třeba také bible s reprodukcemi Reynkových prací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Reynek | Foto: Dagmar Hochová

Výstavu s názvem „Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout“ zorganizoval především sběratel umění a také majitel reklamní agentury Richard Fuxa.

„Reynka jsem, přiznám se, objevil nedávno. Je kolem něj silná společnost lidí, kteří se o něj zajímají, vědí o něm všechno, ale když vezmeme širokou veřejnost, tak se o Reynkovi ví poměrně málo,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za výstavou, která připomněla Bohuslava Reynka, se ohlédla redaktorka Michaela Vetešková

Kurátorkou výstavy byla Veronika Reynková, vnučka Bohuslava Reynka. Ta také přiblížila, jak to vlastně s díly jejího dědečka je.

„Část pozůstalosti zůstala v rodině, teď už v Nadaci Reynek, kterou jsme založili s mým tatínkem a strýčkem. Velkou část pozůstalosti má Zdeněk Sklenář, což jsem nesmírně ráda, protože on to koupil v dost nelehkých dobách, kdy byla řada výstav a tatínek se strýčkem k těm všem zápůjčkám přistupovali tak jako volně, takže mnoho věcí se bohužel ztratilo. A v současné chvíli další velká část pozůstalosti přišla do Nadačního fondu Richarda Fuxy,“ vysvětlila Veronika Reynková.

Se jménem Reynek a letošním rokem jsou spojené i smutné události. Letos v září, jen pár dnů po skončení pražské výstavy, zemřel Veroničin strýc, fotograf Daniel Reynek a v polovině října pak zesnul i její otec, grafik a překladatel Jiří Reynek.

I v dalších letech by však mohlo být o rodině slyšet. Veronika se dál stará o Nadaci Bohuslava Reynka i o rodinný statek v Petrově, kde by možná – zatím podle neoficiálních informací – mohlo v budoucnu vzniknout muzeum.

Michaela Vetešková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme