Bourání s prof. Miroslavem Masákem

Do 62. dílu Bourání jsem si pozval spoluzakladatele legendární liberecké Školky – prof. Miroslava Masáka. Budeme si povídat především o uplynulých dvaceti letech v Česku, ale nevyhneme se ani SIALu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tak nějak to bylo, SIAL

Tak nějak to bylo, SIAL | Foto: Adam Gebrian

Zvláště pak právě probíhající výstavě v Olomouci a souběžně vydanému katalogu SIAL. Dále přijde řeč na soutěžení a porotování, na vliv developerů a stavebních lobby na kvalitu prostředí, ve kterém žijeme. Na Fórum 2000. A určitě se i krátce vrátíme k likvidaci obchodního střediska Ještěd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Prof. Miroslavem Masákem

prof. Miroslav Masák (1932)
Miroslav Masák vystudoval v letech 1952-58 Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT (absolvence u Prof. Josefa Kittnera). V letech 1958-91 pracuje v Libereckém projektovém ústavu (Stavoprojekt Liberec). V roce 1968 spoluzakládá Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL), díky kterému mohl také založit a vést ve své době, ale i do dnes unikátní tzv Školku - samostatný ateliér čerstvých absolventů - architektů.

Po procesech Pražského jara byl nucen své činnosti zanechat. Přesto dál pracoval v neoficiálních skupinách, které na bázi Školky fungovaly a to nejen v Liberci, ale také v Brně, Praze, Ústí nad Labem nebo Karlových Varech, kde nadále vychovával mladé architekty. V letech 1987 - 1989 působí jako člen skupiny Obecní dům a Otevřený dialog. Roku 1988 spoluzakládá nezávislé sdružení českých umělců Nová skupina.

V letech 1989-1990 je členem prezídia Obce českých architektů v Praze. V listopadu 1989 se angažuje v koordinačním centru Občanského fóra, což ho vede v lednu 1990 k jmenování odborným poradcem prezidenta ČSFR. Zároveň je pověřen koncipováním dalšího rozvoje Pražského hradu. Od roku 1991 se stává ředitelem kulturní sekce Kanceláře prezidenta republiky a od září 1991 se stává asistentem prezidenta ČSFR. Roku 1993 je místopředsedou nově zřízené Rady Pražského hradu.

Od roku 1994 působí také jako externí pedagog Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Od roku 1995 pracuje v pracovní skupině České komory architektů, kde je od roku 1997 členem představenstva a pověřen vedením úseku vzdělání architektů.

V roce 1999 je jmenován profesorem na Vysokém učení technickém v Brně v oboru architektura. 23. února 2007 mu byla v liberecké kavárně Ateliér předána Pocta ČKA 2006.

Adam Gebrian Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme