Budoucnost budoucnosti v DOXu

V centru pro současné umění DOX probíhá výstava s názvem Budoucnost budoucnosti. Jedná se o skupinovou výstavu umělců z celého světa, kteří představují své projekty. Na výstavě se byla podívat i Barbora Sedláčková.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucnost budoucnosti

Budoucnost budoucnosti | Foto: Press kit

Jaká je budoucnost budoucnosti? A čeká nás vůbec nějaká budoucnost? Tyto otázky je nutné řešit s předstihem, aby nějaká smysluplná budoucnost čekala budoucí generace. Anebo ne, protože vznik a zánik spadá do přirozeného koloběhu života, pokud bude vůbec něco takového ještě za pár desítek let existovat. Proto je tu výstava Budoucnost budoucnosti.


Výstava se zabývá vizemi nových ekologických měst, které fungují z vlastního odpadu, a debatami o veřejných institucích roku 2058. Zároveň představuje on-line galerie či vize budoucnosti našich předků v interaktivní počítačové hře.
Poslechněte si rozhovor s kurátorem Jaroslavem Andělem a vystavující Barbarou Holub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budoucnost budoucnosti v DOXu

Mezi všemi podivuhodnými exponáty, vizualizacemi, videi, hrami a počítači je ojedinělou, trochu schizofrenní a velmi pravdivou instalací prohlášení Společnosti modré žaby vídeňské autorky, architektky Barbary Holub.
Ta racionálně objasňuje modré žáby a jejich existenci a body jejich myšlenkové inovace. Ty jsou napsané na skleněných transparentech a hlásají ohleduplnost k životnímu prostředí, stop utilitárnímu životu, začátek života poetického, bláznivého a spontánního. Přesto všechno je velmi těžké posoudit, zda Společnost modré žaby je pouze výplodem autorčiny mysli, součástí jejího dlouhodobého uměleckého projektu nebo opravdovou skupinou zformovanou právě proto, aby změnila život zdegenerovaného lidského druhu.

Barbara Holub, detail z instalace Společnost zelené žáby, 2010 | Foto: Press kit

Díla s touto tématikou v Doxu představuje více než další desítka umělců z Irska, Německa, USA, Británie a Maďarska.
Expozice je fascinující už proto, že umělci reflektují v budoucnosti současnost. Na některých dílech představujících budoucnost se v současnosti již pracuje. Proto se jedná o jakousi realistickou sci-fi výstavu. Nedá se říct, zda samotná výstava není odrazem souboru psychických poruch v současném umění, ale tak se musely vize budoucnosti jevit v každé éře lidské společnosti.

Marysia Lewandowska & Neil Cummings, Budoucnosti muzea: v distribuci, 2008, video Moderna Museet, Stockholm | Foto: Press kit

Budoucnost budoucnosti je výstavou, kterou by si návštěvník Doxu neměl nechat ujít, i kdyby ji měl vidět na úkor Jana Kaplického, či Pavla Büchlera.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme