Byl objeven dosud neznámý obraz malíře Pietera Bruegela st.

"Prado má nového Bruegela,“ volají si nejspíš historici umění a kurátoři po objevu španělských kolegů. Experti tohoto vyhlášeného madridského muzea totiž oznámili, že mají v rukou dosud neznámý obraz proslulého vlámského malíře Pietera Bruegela staršího.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madrid

Madrid | Foto: europa.eu.int

Majitelé, kteří dílo do muzea poslali k restaurování, přitom možná opravdu nevěděli, že kdo je jeho autorem, nebo si mysleli, že jde o dílo Pietera Brueghela mladšího, tedy syna Pietera Bruegela označovaného jako starší, což byl nejslavnější člen velké malířské rodiny. V tom se zprávy liší, ale je to skoro jedno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nově objevený obraz Pietera Bruegela st. představil na Rádiu Česko David Koubek ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Všechno se seběhlo tak, že majitelé, respektive prostředník - aukční síň Sothebys - přivezli zhruba před rokem ten obraz do Musea del Prado. Chtěli ho nechat restaurovat, ocenit, případně nabídnout k prodeji a rovněž potvrdit autorství. V Pradu zjistili - například podle tahů štětce, podle plátna i podle analýzy barev - že to asi bude Bruegel starší. A radiograficky pak objevili autorovu signaturu Bruegel s římskými číslicemi roku, který je mezi lety 1565 a 8. Autorství Pietera Bruegela staršího potvrdili i odborníci z pařížského Louvru a pak i Holanďané.

Obraz se jmenuje Víno na svátek Svatého Martina, plátno je 2,7 metru široké a 1,5 metru vysoké, namalované klihovou temperou. Podle fotografií je to poměrně tmavý obraz, je na něm asi stovka lidí, kteří slaví svátek mladého vína, doslova obsypaní okolo kopce, kde je velký sud s vínem. Samozřejmě nechybí ani Svatý Martin na bílém koni.

Je to takový typický Bruegelův syrový výjev, ničím nepřikrášlený, zachycuje doslova rvačku o to víno, nebo je tam je matka, která dává hlt vína svému velmi malému dítěti, muž, který se válí ve vlastních zvratkách, kapsáři atak dále.

Majitelé obrazu si přáli zůstat v anonymitě, ale údajně patří k zámožné rodině sběratelů umění.

Zástupci muzea v souvislosti s objevením obrazu hovoří o fantastické zprávě. Jednak proto, že obrazů Pietera Bruegela staršího moc na světě není. Konkrétně jsou známy asi čtyři desítky jeho obrazů - nejvíc jich mají pohromadě ve Vídni. Samotné Prado má jeden, takový dost temný obraz Triumf smrti, plný kostlivců.

Dalším důvodem pak je námět, který je podle madridských odborníků jedinečný, stejně jako kompozice díla. A zároveň jde o jedno z největších – rozměrem – autorových děl. Zástupci muzea obraz hned zařadili mezi díla národního dědictví, takže nesmí jen tak opustit Španělsko.

Podle oficiálních vyjádření se zdá, že Prado už vidí obraz ve svých sbírkách. Rozhodně ho chtějí koupit, španělská ministryně kultury Ángeles González Sinde řekla, že vláda udělá vše pro to, aby obraz získala pro Prado, tedy španělskou národní galerii. Řekla dokonce, že obraz je tak výjimečný, že jde o veřejný zájem.

Podle deníku El País by tržní cena mohla být nejméně 25 milionů eur, což je skoro půl miliardy korun, ale protože se obraz stal součástí národního dědictví a nesmí pryč ze Španělska, bude podle agentury EFE cena možná poloviční.

David Koubek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme