Časopisu Ateliér hrozí zánik. Výtvarníci na to upozornili destrukcí před ministerstvem

Doslova jepičí život mělo nové umělecké dílo, které ráno před ministerstvem kultury vytvořili přední čeští výtvarníci. Existovalo jenom hodinu. Šlo o výtvarně pojatou nadživotní titulní stránku časopisu Ateliér, kterou pak umělci v rámci happeningu Destrukce zničili sekyrkami. Upozornili tak na to, že časopisu po 25 letech existence hrozí zánik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happening nazvaný Destrukce na protest proti dotační politice ministerstva kultury

Happening nazvaný Destrukce na protest proti dotační politice ministerstva kultury | Zdroj: ČTK

Asi tři desítky umělců rozprostřelo na chodník před ministerstvo kultury velký bílý arch papíru a začalo na něj malovat titulní stránku časopisu Ateliér. Někdo pracoval s barvami, někdo se sprejem, jiný se po papíru třeba jen prošel.

Do toho zástupci časopisu předčítali vzkazy svých sympatizantů, aby zdůraznili, že ateliér existuje 25 let a je jediným čtrnáctideníkem, který pravidelně mapuje dění na výtvarné scéně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uměleckém díle časopisu Ateliér, kterému hrozí zánik, natáčela reportérka Michaela Vetešková

Po hodině dílo dokončili, vzali sekyrky a velký barevný obraz zničili. Názorně tak předvedli, že destrukce skončí zánikem něčeho, co mělo hodnotu a smysl.

Časopis ateliér čte asi sedm tisíc čtenářů. Na provoz potřebuje pět milionů korun. Jeho vedení žádalo po ministerstvu grant ve výši necelých tří milionů korun, dostalo ale jen 560 tisíc.

„Čeká nás takzvaný čistý řez. My jsme letos dostali od ministerstva kultury o dvě třetiny méně peněz než v loňském roce, kdy jsme dostali milion 800 tisíc,“ řekla Radiožurnálu šéfredaktorka Ateliéru Blanka Jiráčková a dodala, že tři miliony na bytí Ateliéru si zajistit dokáže, ale šetřit už nemá kde.

Změnila sídlo redakce, za poslední čtyři roky nezvýšila platy zaměstnancům a nevyplácí honoráře externistům. Přesto podle Jiráčkové další číslo bez větší podpory ministerstva kultury nevyjde.

A podle publicistů je to škoda. „Tady není žádný výtvarný časopis, který by pravidelně informoval o běžném provozu výtvarného umění a o výstavách. Dozvíte se tam o každé důležité výstavě,“ říká třeba redaktor Českého rozhlasu 3 - Vltava Karel Oujezdský.

Ministerstvo kultury ale happening před Nosticovým palácem vnímá jako nátlakovou akci. Jeho mluvčí Markéta Ševčíková uvedla, že ministerstvo není vydavatelem časopisu a nemusí provoz plně financovat, naopak dlouhodobě jeho vydávání podporuje každoročními granty.

„Na granty není nárok. To není nároková položka, kterou by stát měl automaticky vyplácet. My sami máme velký problém s tím, že máme omezený rozpočet a snažíme se vyhovět každému subjektu, který si zadá žádost," řekla Ševčíková, která od umělců zničené dílo převzala.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka, Michaela Vydrová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme