Cena Jindřicha Chalupeckého zná své letošní finalisty

Mezinárodní porota dnes prozradila jména pěti finalistů prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého. Soutěž pro výtvarníky do 35 let, která se uděluje už po třiadvacáté, se letos představí v největších městech ČR a poprvé se objeví také na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum současného umění DOX v Praze-Holešovicích | Foto: Centrum současného umění DOX

Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého připomněla, že do letošního ročníku bylo nominováno nebo se přihlásilo 60 autorů do 35 let. „Mezinárodní porota vybrala těchto pět finalistů: Adélu Babanovou, Jiřího Thýna, Vladimíra Houdka, Richarda Loskota a dvojici David Böhm a Jiří Franta,“ prozradila.

Výtvarníci, kteří se dostali do finále, zatím nemají příliš jasno, čím se budou v soutěži prezentovat. Až na Adélu Babanovou, která se zabývá hlavně videoinstalacemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cena Jindřicha Chalupeckého zná své letošní finalisty. Jména a novinky soutěže přiblížila redaktorka Radiožurnálu Zuzana Filípková

"Je to film, který jsem zatím prezentovala v zahraničí. Jde o úplně novou věc, detektivní video, které jsme natočila na základě skutečné události, která se stala v Americe. Je to vražda jedné americké herečky, která byla nalezena mrtvá. Vlastně se neví, jestli je to vražda, nebo sebevražda,“ přiblížila.

S moderními technologiemi pracuje také další finalista Richard Loskot. „Pracuje vlastně se stejnými základními formami jako klasická umělecká tvorba. Tedy s barvou, světlem, tvary, respektive pohybem v prostoru. Avšak to, že je produkuje pomocí technických přístrojů, umožňuje i zcela nové výsledky. Například tematizaci nahodilosti či otázky, zda a jak mohou stroje simulovat život,“ říká členka mezinárodní poroty Milena Bartlová.

Autorská dvojice David Böhm a Jiří Franta se do finále dostala už po třetí. Porota je nominovala především za nedávnou výstavu v pražské Galerii Jiří Švestka. Čtvrtým výtvarníkem je Vladimír Houdek, který se věnuje malbě. Poslední finalista Jiří Thýn je známý svými uměleckými fotografiemi a fotografickými instalacemi.

Vítěz soutěže bude vyhlášen 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Tradiční výstava děl všech finalistů se z pražského Doxu přesune do brněnského Domu pánů z Kunštátu. „Slavnostní ceremoniál tentokrát vznikne podle scénáře a v režii Vladimíra Morávka a bude pojednán jako hra,“ dodává Lenka Lindaurová.

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého získává 100 tisíc korun a absolvuje šestitýdenní pobyt v New Yorku.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z podnětu Václava Havla, akademického malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Nese jméno českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury a filosofa Jindřicha Chalupeckého, který na sklonku života souhlasil s vypsáním ceny nesoucí jeho jméno.

Zuzana Filípková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme