Českému betlému v katedrále Notre Dame požehnal samotný kardinál André Vingttrois

V jedné z nejslavnějších světových katedrál, v pařížské Notre Dame, je od tohoto víkendu k vidění český betlém. Jeho autorem je sochař Jiří Netík který se nechal inspirovat především středověkem a některými slavnými obrazy. Betlému požehnal kardinál André Vingttrois a prohlásil, že se mu velmi líbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český betlém v pařížské katedrále Notre Dame | Foto: Jan Šmíd

Betlém je vyroben z ořechového dřeva a jeho úplně původní část byla v roce 2009 vysvěcena kardinálem Špidlíkem v římském Pantheonu.

V katedrále byly v minulosti vystaveny betlémy studentů , kteří je pojali poněkud alternativně, proto tady letos dali přednost něčemu tradičnějšímu.

„Ten betlém jsem začal dělat před dvaceti lety, tak si nepamatuju, kde jsem polovinu věcí vytáhl. Byl to záměrný kompilát známých námětů, které byly vytvořeny renesančními mistry, možná je tam i něco gotického,“ říká autor betlému, sochař Jiří Netík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na český betlém se do katedrály Notre Dame šel podívat zpravodaj Jan Šmíd

Nejen pro něj je obrovskou poctou, že právě český betlém je k vidění v nejslavnější světové katedrále.

„Je to velká pocta, protože letos je výročí 850 let od vzniku katedrály. Loni ji odhadem ve vánočním čase navštívily zhruba dva miliony lidí. Letos se dá předpokládat, že to bude ještě víc,“ očekává velvyslankyně České republiky v Paříži Marie Chatardová.

Francouzi oceňují figurativní baroko se vztahem k dnešku. „Mně osobně se nejvíc líbí, jak postavy vzhlížejí k Ježíši jako k naději. Je z toho cítit úžasná pokora,“ chválí Laurent Prades z Paříže.

Český betlém je umístěn za oltářem. Obdivovat ho je možné až do konce ledna.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme