Českokrumlovské Schieleho centrum slaví 20 let. Chystá happeningy a performance

Na místě, kde je dnes českokrumlovské Schieleho centrum, byl na začátku komplex budov bývalého měšťanského pivovaru v naprosto dezolátním stavu. Uznávaná galerie si připomíná dvacet let od svého vzniku. Chystá výstavy i happeningy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově | Foto: Schieleho centrum Český Krumlov

U zrodu Schieleho centra v Českém Krumlově stály před dvaceti lety tři výrazné osobnosti: americký sběratel umění Serge Sabarski, ředitel pasovského Muzea moderního umění Gerwald Sonnberger a Hana Jirmusová, od počátku do současnosti ředitelka galerie.

Za pouhých jedenáct měsíců se díky mezinárodní finanční pomoci podařilo Nadaci Egona Schieleho uspořádat první výstavy. Centrem zájmu byla samozřejmě osobnost Egona Schieleho, rakouského malíře z přelomu 19. a 20. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ředitelkou českokrumlovského Schieleho centra natáčela redaktorka Pavla Kuchtová.

„Otvírali jsme tady v roce 1993 s obrovskou Schieleho výstavou a první Čech, který tady se Schielem vystavoval, byl Karel Valter,“ připomněla Hana Jirmusová s tím, že to u toho byli přítomní i dnes už nežijící Serge Sabarski a Gerwald Sonnberger.

V současnosti je jádrem domu trvalá expozice o Schieleho životě a díle, doplněná originálními grafikami a věcmi z malířovy osobní pozůstalosti.

Během let představilo krumlovské centrum na ploše větší než čtyři tisíce metrů čtverečních mnohá velká jména světového výtvarného umění.

Byli mezi nimi například malíři Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Pablo Picasso, Josef Čapek, Jiří Kolář či Andy Warhol. Stále se však vrací k Egonu Schielemu, naposledy před dvěma lety při příležitosti 120. výročí umělcova narození.

Podařilo se prý dát dohromady originály z asi deseti uznávaných soukromých sbírek a přispěly i Národní galerie a Moravská galerie. „A zároveň ještě k projektu přispělo šest současných autorů ze tří zemí, kteří jaksi symbolicky představují kořeny Schieleho rodiny, česko-německo-rakouské,“ doplnila ředitelka.

Právě současné české a mezinárodní umění je druhým akcentem výstavních aktivit Schieleho centra. Na jihu Čech tak bylo díky soukromým aktivitám k vidění současné americké i čínské umění, z českých umělců se představili například Roman Týc, Veronika Bromová nebo František Skála.

V duchu současného umění, happeningů a performancí se proto logicky ponese i dnešní oslava dvacetiletí Schieleho centra.

Pavla Kuchtová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme