Český performer vyvolal v Německu asociaci s pálením knih nacisty

Český performer a sochař Martin Zet vyvolal v Berlíně bouřlivé protesty. Pro berlínské Bienále sbíral knihy německého populisty Thila Sarrazina ‚Německo se rozkládá samo‘. 60 tisíc výtisků titulu namířeného především proti muslimským přistěhovalcům chtěl po skončení Bienále recyklovat. A právě tento krok způsobil pozdvižení nejen u umělecké obce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svátek světel v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová

Sbírání knih a následná recyklace vyvolaly v Německu asociaci s pálením knih nacisty v roce 1933.

Řada německých historiků byla umělcovým nápadem velmi zaskočená a šokovaná. A některé instituce, které se měly na sbírce podílet, se od akce distancovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pobouření českého umělce Martina Zet v Berlíně mluvila zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Autor chtěl dát lidem možnost, aby knihu použili jako aktivní nástroj. Tím, že ji odloží do sběru, vyjádřili svoji pozici.

Šéf berlínského domu umělců upozornil na to, že knihy byly zabavovány nejen v nacistickém Německu, ale i východním bloku. Proto označil jakoukoli cenzuru za naprosto nepřijatelnou. Pořadatelé Bienále nakonec pod tíhou bouřlivé debaty prohlásili, že umělec neměl za cíl knihy zničit.

Kniha Thila Sarrazina ‚Německo se rozkládá samo‘ vyvolala před 1,5 rokem obrovský skandál. Autor se v knize snaží dokázat, že kvůli přistěhovalcům, zejména muslimům, Německo hloupne. Kniha se stala nejprodávanější literaturou faktu v poválečných dějinách s 1,3 milionů výtisků.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme