Chystaná oprava karvinského kostela odkryla unikátní fresky

Karviná se dnes pochlubí vzácným objevem v kostele v centru města. Na zdech svatostánku našli experti 12 dosud ukrytých fresek. Nejstarší z nich je přitom až z 15. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér Kostela všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Vysoké mohutné zdi v kostele Povýšení svatého Kříže v centru Karviné potřebovaly zkrášlit a vymalovat. Když se do toho ale farnost rozhodla pustit, čekalo ji překvapení.

Pod původní malbou se totiž skrývaly vzácné fresky. Místo malířů tak nastoupili restaurátoři, kteří se dnes pochlubí svým dílem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Čánová se zajímala o vzácné fresky v karvinském kostele

„Původně – to je takové překvapení – původně to byly třeba výjevy muže s korunou, když jsme viděli fragmenty, ale když se to celé odkrylo, tak se zjistilo, že těch dvanáct obrazů na jedné straně jsou v podstatě mučednice a že ten pán, který má na hlavě korunu, může být jejich kat,“ říká Šárka Swiderová z karvinské radnice.

„Především nemáme v Karviné malby podobného typu. Jak se zjistilo, v tom kostele je osm vrstev omítky a ty nejstarší jsou zhruba ze začátku 15. století čili z české gotiky,“ dodává.

Kostel Povýšení svatého Kříže je nejstarší stavební památkou ve městě.

Andrea Brtníková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme