Čínský umělec Aj Wej-wej představí v Praze své sousoší Zvěrokruh

Kritik čínského režimu a světoznámý umělec Aj Wej-wej navštíví Prahu. Ve Veletržním paláci představí své bronzové sousoší Zvěrokruh. Jeho prezentace je součástí oslav 220. výročí založení Národní galerie. S účastníky dnešní a sobotní besedy bude Aj Wej-wej také mluvit o lidských právech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-wej, Zvěrokruh. Sochy čínského umělce a kritika režimu před Veletržním palácem v Praze

Aj Wej-wej, Zvěrokruh. Sochy čínského umělce a kritika režimu před Veletržním palácem v Praze | Foto: Filip Jandourek

Výstava čínského disidenta a umělce Aj Wej-weje zvyšuje podle české sinoložky Olgy Lomové prestiž pražské Národní galerie.

„Je to uznání Prahy jako významného centra umění a moderního umění a velká čest pro Národní galerii, která se tím pádem řadí mezi největší světové galerie, které v současné době Aj Wej-weje zvou a ve kterých vystavuje,“ řekla Lomová.

Ředitel galerie Jiří Fajt navázal s Aj Wej-wejem kontakt ještě v době, kdy umělec a disident nemohl opustit Čínu. Řeč se prý stočila na Aj Wej-wejova otce, nejvýraznějšího čínského básníka 20. století Aj Čchinga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínský umělec Aj Wej-wej přijede do Prahy. Chce představit své sousoší Zvěrokruh. Podrobnosti zjišťovala Michaela Vetešková

„Měl překladatelku, která byla českého původu a žila v Pekingu. Ta byla celé rodině nesmírně blízká a také na ni jsme vzpomínali,“ přiblížil Fajt.

Dvanáct bronzových soch představujících čínský zvěrokruh stojí před Veletržním palácem v Praze. Výstava oficiálně začíná 6. února a potrvá do konce srpna.

O Aj Wej-wejově výstavě v Praze jednala Národní galerie už od jara loňského roku. Sousoší bylo poprvé vystaveno v roce 2011 v newyorském Central Parku, v Praze je k vidění jedna z jeho variant.

„Existují dvě varianty - tato monumentální bronzová a menší zlatá, kde jsou sochy komorní a bývají vystavovány v interiéru. V loňském roce byly draženy v Londýně a myslím, že se prodaly asi za pět milionů liber,“ dodal historik umění Jan Skřivánek.

Umělec i aktivista

Aj We-wej patří mezi nejznámější čínské umělce současnosti. Je to mimo jiné jeden z autorů olympijského stadionu v Pekingu, známého jako Ptačí hnízdo.

Jeden čas působil také ve Spojených státech, vystavuje však po celém světě.

Je známý také jako kritik poměrů v Číně. Do režimu se opřel nejdřív kvůli korupci, ale kritizuje například i stav lidských práv v zemi. Dlouho o nich psal na svém blogu. Když se o něm po pekingské olympiádě začalo více mluvit, úřady blog zavřely.

V roce 2008 se Aj Wej-wej ozval například i kvůli pomalé reakci režimu na ničivé zemětřesení v Sečuánu. A za svou kritiku poměrů před pěti lety skončil na víc než dva měsíce ve vězení.

Za lidská práva však Aj Wej-wej bojuje nejen v Číně. Sleduje například i uprchlickou krizi v Evropě.

Byl třeba mezi běženci na řeckých ostrovech, nebo když Dánsko nedávno přitvrdilo své imigrační zákony a umožnilo úřadům zabavovat žadatelům o azyl jejich cennosti, Aj Wej-wej na to odpověděl tím, že zrušil své výstavy v Dánsku.

Aj Wej-wej, Zvěrokruh. Sochy čínského umělce a kritika režimu před Veletržním palácem v Praze | Foto: Filip Jandourek

ČRo, Michaela Vetešková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme