Co má společného Tokio s Karlínem? To odhalí letošní Den architektury

Na architekturu můžete díky komentovaným procházkám s odborníky nahlížet i jinak. Při dalším ročníku Dne architektury se o tomto víkendu představí objekty a prostory ve více jak 50 městech a obcích celé republiky. V pražském Karlíně mohou účastníci objevit například zvláštní malé budovy i komické budky - takzvanou pet achitecture, tedy objekty vtěsnané do existující zástavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Originální budka na měření rychlosti v Karlíně | Foto: Ondřej Bambas

Kurátorka Viper Gallery Barbora Špičáková se inspirovala u architektů japonského ateliéru Bow-Wow, který hledá po Tokiu atypické domky a přístěnky i osamocené budky mezi budovami už 20 let.

I když má Karlín jiné dispozice než japonská metropole, předpoklady pro takzvanou pet architecture má. „Má železnici, která prochází celým Karlínem, řeku, jež je hranicí Karlína, a poměrně hlavní silnice, které v Karlíně taky jsou,“ vysvětluje Barbora Špičáková.

Pet architecture se vyznačuje svým malým rozměrem. Stavitelé k ní často používají i levnější materiály, jako v případě objektu Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC).

„Je to schodiště v ulici Pernerova, které propojuje ulici s terasou, která je nahoře u kolejiště a na níž stojí jedna z budov patřící SŽDC. Zaměstnanci chodí po tomto přistavěném schodišti, které ve městě vytváří jakýsi zvláštní objekt,“ popisuje Barbora Špičáková.

Zastřešené schodiště na pražském Karlíně | Foto: Ondřej Bambas

Stejně kreativní jsou autoři objektů pet architecture v rámci účelnosti. Ze záchodku tak vzniká stánek s občerstvením, z vozíku se zase může stát budka pro měření rychlosti.

Program Dne architektury naleznete zde.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru