Da Vinci, Rembrandt, Renoir. Polská vláda koupila uměleckou sbírku obrazů za 100 milionů eur

Polská vláda koupila kolekci 86 tisíc uměleckých děl a tisíců dalších předmětů. Za jejich pořízení zaplatila sto milionů eur (2,7 miliardy korun), informovaly světové agentury. Součástí sbírky, která má podle odhadů cenu 2,3 až 2,4 miliardy eur (62 až 64 miliardy korun), je i da Vinciho obraz Dáma s hranostajem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný autoportrét Leonarda da Vinci | Foto: David Kubíček

Sbírku uměleckých předmětů, kterou shromáždila polská šlechtická rodina Czartoryských, prodal po složitých jednáních s polským ministerstvem kultury člen rodu Adam Karol Czartoryski. Cílem polské vlády bylo podle ministerstva odkupem sbírky zajistit, aby vzácná díla v ní obsažená byla zachována i dalším generacím Poláků.

Kromě da Vinciho Dámy s hranostajem obsahuje sbírka, která byla dosud k vidění v Krakově, také díla Rembrandta či Augusta Renoira. Kromě desetitisíců uměleckých děl obsahuje také zhruba 250 000 rukopisů a dalších vzácných knih.

Leonardo da Vinci, Dáma s hranostajem, kol. 1490 | Foto: National Museum, Kraków

Cena, za kterou Polsko sbírku pořídilo, je podle ministra kultury Piotra Glińského „zlomkem tržní hodnoty". Czartoryski při podpisu smlouvy uvedl, že se cítí, jako by státu sbírku daroval.

Dáma s hranostajem vznikla okolo roku 1490. Je jedním ze čtyř dochovaných ženských portrétů, jejichž autorem je Leonardo da Vinci. Jde o jedno z nejcennějších děl, které se nachází v polských sbírkách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme