Další znovunalezené obrazy se vrátily na zámek v Děčíně

Na děčínský zámek se vrací alespoň část obrazů, které se ve 20. století poztrácely a zmizely na nejrůznějších místech v celé republice. Pro archiváře a kurátory to sice znamená mravenčí práci, ale díky znovunalezeným částem zámeckého mobiliáře mohou například rozšířit návštěvnický okruh.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děčínský zámek

Děčínský zámek | Foto: Jan Zejda

Někdejší sídlo jedné z větví rodu Thunů, které desítky let sloužilo jako kasárna pro československou, německou a sovětskou armádu, tak získává zpátky někdejší lesk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letní sezonu na zámku Děčíně obohatí další znovunalezené obrazy. Zajímala se o ně reportérka Lucie Husárová

„Když Thunové v roce 1932 prodávali zámek na kasárna, tak se přestěhovali do Jílového a všechny obrazy si vzali s sebou. Tam jim byly zkonfiskovány v roce 1945 a potom byly umístěny na spoustu různých památkových objektů, hradů, zámků, většinou do depozitářů. Takže my v současné době pátráme po těchto obrazech a snažíme se je navrátit sem,“ říká zámecký kurátor František Šuman.

Všechno začalo náhodou. Na jednom zámku se našel obraz, na kterém bylo vymalováno neznámé město. Plátno leželo dlouhé roky ladem a nikdo si ho nevšímal. Pak se jeho fotografie dostala do správných rukou a ukázalo se, že jde o nejstarší vyobrazení města Děčína, popisuje jeden ze správců Thunovského rodového archivu a předseda Iniciativy pro děčínský zámek Otto Chmelík ze státních archivu v Děčíně - Podmoklech:

„Byl jsem v kontaktu s kastelánem jednoho středočeského zámku, který mi poslal jen tak mimochodem jeden snímek s obrazem s tím, že je tam vyobrazení nějakého města a že se domnívá, že by to mohl být Děčín, ale že si není jistý. Ukázalo se, že je to téměř dvoumetrové plátno, vyobrazení barokního Děčína z roku 1712. Úžasný skvost, o kterém jsme věděli, že byl namalován, ale bylo pro nás neskutečné zjištění, že se obraz někde nachází. To byla první vlašťovka.“

S obrazy ožívají příběhy Thunů

Od té doby se na zámek podařilo dostat několik dalších velmi zajímavých maleb, mezi nimi i vzácný renesanční portrét Antona Fugera od Hanse Malera ze Schwatzu. Teď ovšem mají děčínští další novinky, pochlubil se kurátor František Šuman. Dík nově získaným obrazům bude podle něj možné podstatně obohatit stávající prohlídku.

„Jsou to většinou rodinné portréty, protože to je něco, co objektu dává historii, tvář. My potom můžeme o těchto postavách hovořit v souvislosti se zámkem, můžeme vyprávět jejich příběhy. Je tam třeba velice zajímavý portrét Franze Thuna, který se v první polovině 19. století dobrovolně zřekl kariéry dědice děčínského panství a vzal si měšťanskou dceru Madlenu Königovou, čímž se podle tehdejších pravidel vyloučil z dědictví. Takže portrét nám umožní tuto zajímavou historku lépe prodat,“ popisuje Šuman.

Portrét Franze Thuna se našel v depozitáři státního zámku Žleby a různým stěhování je silně poškozen. V Děčíně už vypsali výběrové řízení na restaurátora a věří, že v dubnu bude vernisáž. Celá poslední várka obsahuje asi deset obrazů, mezi nimi i portrét manželky posledního majitele zámku. S těmito klenoty zámek otevře letní návštěvnickou sezónu.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme