Designéra Sutnara připomíná v Plzni plastika. Do centra se nedostala

Slavného plzeňského rodáka a světového designéra Ladislava Sutnara připomíná ode dneška v Plzni nový památník. Sklobetonová plastika je zvětšeninou slavné Sutnarovy stavebnice Build the Town a stojí v univerzitním areálu na Borských polích, před Fakultou designu a umění. Původně ale měla stát v centru města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Plzni odhalili památník Ladislava Sutnara | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

„Hlavní myšlenku tomuto památníku dal děkan Josef Mištera, který přišel s ideou památník Ladislavu Sutnarovi udělat. A jeho myšlenka je i to, že se udělá zvětšená stavebnice Build the Town, kterou Sutnar vytvořil v roce 1941 v Americe,“ poznamenal autor díla, sochař Luděk Míšek.

Plastika je vyrobena ze sklobetonu a skládá se z jedenácti kostek, dvou střech a jednoho komína. Vysoká je 3,5 metru a široká 2,1 metru.

Umělecké dílo mělo původně stát v centru města, nakonec se ale pro ni našlo místo až na Borských polích v univerzitním areálu.

„Důvodem změny umístění sochy je pro nás překvapivé rozhodnutí Komise pro nakládání s majetkem Rady města Plzně, která zamítla zapůjčení pozemku v Riegerově ulici,“ vysvětlil v tiskové zprávě děkan fakulty Josef Mištera.

Podle něj je to pro centrum Plzně škoda. „Riegrova ulice by se tím rozzářila barevnou geometrickou drúzou. Zatím té krásné ulici dominuje vývěsní štít tetovacího salonu a figurína Picassa sedící na terase restaurace,” dodal Mištera.

Umístění artefaktu do Riegrovy ulice prý ale nebylo podle Komise pro nakládání s majetkem Rady města Plzně nejvhodnější. „To dílo se prostě členům nelíbilo, nechtěli ho tam,“ poznamenal jeden ze členů majetkové komise a senátor Lumír Aschenbrenner (ODS) pro Plzeňský Deník.

Odhalení památníku Ladislava Sutnara se účastnil děkan Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, sochař Luděk Míšek a náměstek plzeňského primátora Martin Baxa. | Foto: Monika Zettlová

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme