Děti z Dismanova souboru vybíraly jednoho z vítězů Czech Press Photo, překvapily porotu

Hlavní cenu za Fotografii roku letošního ročníku Czech Press Photo dostal Jan Zátorský z Mladé fronty dnes za snímek Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici. Oceněných ale bylo mnohem víc. Jednoho z vítězů vybíraly i děti Dismanova dětského souboru Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dismani sobě | Foto: Václav Flegl

Jako vítěznou fotografii kategorie Cena Dětí vybraly snímek zachycující téměř stoletý manželský pár, který přežil koncentrační tábor. Podle slov ředitelky soutěže Veroniky Souralové porotu i organizátory překvapilo, jak zodpovědně děti rozhodovaly.

„Dětská porota potom napíše i hodnocení, proč zrovna vybrali tuto fotografii. Oni nám tam krásně a dojemně vyjádřili, že strašně obdivují lidi, kteří se i po 74 letech mají stále rádi. Když nám to přečetli, tak sál úplně ztichnul a všichni jsme byli dojatí. Opravdu si myslím, že letos se tato dětská cena velmi povedla,“ poznamenala Souralová.

A takových fotografií by se mělo časem do soutěže dostat mnohem víc. Podle fotografa a člena správní rady Czech Press Photo Herberta Slavíka, by se do reportážní fotky měly vrátit okamžiky všedního života.

„Úloha fotoreportéra se dneska už změnila. Tady už nejde o apel na ten svět, na veřejnost, že se tady děje nějaká nespravedlnost a pojďme to nějak řešit. Já si opravdu čím dál tím víc cením lidí, kteří dokážou fotit i všední témata hezky, dokážou o tom přemýšlet a dokážou věci estetizovat,“ řekl Slavík.

Víc než čtyři sta soutěžních fotek od jednadevadesáti domácích autorů je ode dneška k vidění na speciální doprovodné výstavě v Křížové chodbě Staré radnice na Staroměstském náměstí. Přístupná bude až do jednatřicátého ledna příštího roku.

Helena Poláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme